banner15

Karadeniz'de 100 yıllık enerji var

Türk araştırmacılar, Karadeniz’in dip sularındaki hidrojen-sülfürlü suyu katalizör sisteminden geçirip ekonomik koşullarda hidrojen elde etti

Karadeniz'de 100 yıllık enerji var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hidrojen enerjileri üzerine AR-GE çalışmaları yürüten Dr. Mükerrem Şahin ve ekibi, tamamen Türk araştırmacılarla Karadeniz dip sularında yoğun olarak bulunan hidrojen-sülfürlü suyu geliştirdiği bir katalizör sistemi üzerinden geçirerek ekonomik koşullarda hidrojen gazı elde etmeyi başardı.

Araştırmacıların yaptığı fizibilite raporları, Karadeniz'deki mevcut potansiyelin, bölgenin 100 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini gösteriyor.

Konu hakkında bir dizi konferanslar verip üniversite öğrencilerinin ilgisini bu konuya çekmeye çalıştıklarını dile getiren Şahin, şöyle konuştu: "Bunun bir devlet politikası haline gelmesi ve pilot tesislerin kurulup bu potansiyelin değerlendirilmesi için çalışmaların yapılması gerekiyor.
Hidrojen-sülfürden ayrıştırılan hidrojen, sudan hidrojen üretiminden daha ekonomik. Elde ettiğimiz hidrojen yanabiliyor, termik santralde kullanılabiliyor. Ayrıca araçlarda da kullanılabiliyor."

Dünya Hidrojen Enerjisi Derneği Başkanı Prof. Nejat Veziroğlu da, "Bu çalışmanın ticari olarak üretilebilmesi için daha büyük çapta üretim yapılması ve maliyet hesaplarının yapılması lazım. Hidrojen doğalgazdan daha ucuza üretilebilirse Türkiye'de doğalgazın, petrolün ve kömürün yerini alır ve dışarıdan doğalgaz, petrol ve kömür ithal etmemize gerek kalmaz" diye konuştu.

'HİDROJEN ARAŞTIRNMASINDA MİHENK TAŞI OLACAKTIR'

Uzun yıllar hidrojen ve bor teknolojileri üzerine çalışmalar yürüten Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Levent Aksu da şunları söyledi: "Bu çalışma, hidrojen araştırmalarında bir mihenk taşı diyebilirim. Türkiye'de uygun bir şekilde petrolden daha ucuza mal edilebileceğini düşünüyorum. Fizibilite araştırmasının yapılması lazım. Sanıyorum petrolden daha ucuza mal olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35