banner39

Karakoç'tan çözüm süreci açıklaması

Sezai Karakoç, 40 yıldır önerdikleri çözüm önerilerinin haricinde, şu anki partilerin dişe dokunur bir çözüm önerisi getirmediğini söyledi

Güncel 21.04.2013, 11:57 21.04.2013, 21:31
Karakoç'tan çözüm süreci açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yazar ve Şair Sezai Karakoç'un genel başkanlığını yaptığı Yüce Diriliş Partisi'nin olağan genel kurulu Ankara'da yapıldı. Yeniden genel başkanlığa seçilen Karakoç, konuşmasında çözüm sürecine değindi. Diriliş Partisi Genel Başkanı olduğu 1994 yılında Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan'a yazdığı mektupta yer alan çözüm önerilerine dikkat çeken Karakoç, 40 yıldır önerdikleri çözüm önerilerinin haricinde, şu anki partilerin dişe dokunur bir çözüm önerisi getirmediğini dile getirdi. Karakoç, bugün çözüm süreci kapsamında kurulan Akil İnsanlar heyetinin de yine 1994 yılındaki mektupta önerildiğini söyledi.

Yüce Diriliş Partisi'nin 2. Olağan Kongresi Ankara Akyurt'ta bulunan Toprak Tuğla Tesisleri'nde yapıldı. Kongrede kullanılan oyların tamamını alan Sezai Karakoç, yeniden genel başkanlığa seçildi. Kongrede konuşma yapan Karakoç, Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle Hz. Muhammed (sas)'i saygı ve rahmetle andı. Daha sonra partisinin çalışmalarını değerlendiren Karakç, Yüce Diriliş Partisi'nin kökünü milletin tarih içindeki büyük varoluşundan aldığını, siyaset vaziyetini temsil eden kuruluş olduğunu aktardı. Karakoç, şöyle konuştu: "Hareket, 1990'da partisini kurmuşsa da hepinizce malum sebeplerle 1997'de faaliyetten alıkonmuş oldu. 10 yıl aradan sonra 2007 yılında Yüce Diriliş Partisi kurulmuş, teşkilatlanmaya başlamış, 2009 yılında da birinci olağan kongresini yapmış ve o günden bugüne kadar faaliyetlerini kesintisiz sürdürmektedir."

"SİYASİ PARTİLER KANUNU DEĞİŞTİRİLMELİ"

Sosyolojik yapının ikili parti sistemine yatkın olduğunu kaydeden Karakoç, şu ifadeleri kullandı: "Bugüne kadar ki seçimlerden anlaşıldığı üzere lehlerineymiş gibi görünen bu psikolojiyi sürekli yaşatmak için iktidar ve iki muhalefet partisinin ortamı gergin tutmak ve bu sayede dikkatleri üzerlerinde toplama politikası, her fikrin kendini siyasi alanda ifade etme ve örgütlenme imkanının büyük çapta sınırlı kalmasına sebep olmuştur. Siyaset alanındaki bu şiddetli gerilim ve yüksek tansiyon aslında topluma büyük risk getirmiş ve hatta kaç kez yönetim krizine sebep olmuş. Bugün dahi toplumumuzun en derin problemlerinden biri olarak bu durum sürüp gitmektedir. Siyasi Partiler Kanunu değiştirilip, güne uygun bir hale getirilmemesinden kaynaklanan bu durum uzun vadede her kesime zarar verecek bir manzara arz etmektedir. Bu yüzden birinci kongreden bu yana teşkilatlarımızı geliştirme fırsatımız olmamıştır."

Partisinin İstanbul il merkezinde cumartesi akşamları yaptıkları canlı yayınla konuşmalarını yurda ulaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Karakoç, konuşmalarda milletin, ülkenin ve bütün İslam dünyasının meseleleri bir bir ele alındığını, çözümler ortaya konduğunu söyledi. Bu konuşmaları aydın bir kesimin izlediğini ve izlemeye de devam ettiğini anlatan Karakoç, bu düşüncelerin yavaş yavaş ülkeye mal olduğunu, partiye yakınlaşan gönüllerin arttığını ve ileride sonuç vereceğini belirtti.

TERÖR SORUNUNA ÇÖZÜM İÇİN 1994 İLGİLİLERE GÖNDERDİĞİ ÖNERİLER MEKTUBU

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Karakoç, "Memleketimizin ana problemlerimizden güneydoğu sorunu, Kıbrıs sorunu için 40 yıldır önerdiğimiz çözüm dışında, bir çözümün getirilmediği ve bu konuda bir ilerleme sağlanamadığı, bilenlerce anlaşılmış bulunmaktadır. Tüm kitaplarımız, yazılarımız ve konuşmalarımızın konuya gerekli ışığı tuttuğu inancındayım. Buna bir misal olarak 1994'te tüm ilgililere yazdığımız bir mektup dahi, bugün bu konuda henüz ne kadar yüzeyde kalındığını, somut olarak gözler önüne sermektedir. Dağıtılan mektupta görülecek ki bugün bile çözüm önerisi olarak ileri sürülen 'Akil İnsanlar' meselesinin kökü nerededir ve nasıl olmalıdır. 50 yıldan beri şahsen ve yayın yoluyla daha sonra kurduğumuz parti faaliyeti içinde yaptığımız konuşmalarla ortaya koyduğumuz düşünce ve çareler dışında diğer çevrelerce, diğer partilerce ne yazık ki dişe dokunur bir öneri ve düşünce sunulmadığı ortadadır." şeklinde konuştu.

Karakoç, yılmadan ve usanmadan yollarına devam edeceklerini ve düşüncelerini millete anlatmayı sürdüreceklerini belirterek sözlerine son verdi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?