banner39

Karayılan: Tampon bölge çözüm sürecini bitirir!

PKK lideri Karayılan, Türkiye'nin Suriye'nin Kürt bölgesinde tampon bölge oluşturmasının işgal anlamına geleceğini iddia ederek çözüm sürecini bitireceğini savundu

Güncel 19.09.2014, 15:43 19.09.2014, 16:05
Karayılan: Tampon bölge çözüm sürecini bitirir!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK yöneticisi Murat Karayılan, Türkiye'nin Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturma talebinin gerçekleşmesi durumunda çözüm sürecinin biteceğini savundu.

Karayılan, Fırat Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada tampon bölge uygulamasının Kürt bölgesinni işgali demek olduğunu iddia ederek  “Türk Ordusu’nun kalkıp da ‘tampon kuruyorum’ diye Rojava'yı işgal etmeye kalkışması tüm Kürt halkına karşı yeni bir savaş başlatma anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeyinde hükümetin oluşturmak istediği tampon bölgesinin yeni bir direnişe yol açacağını savunan Karayılan, “O vakit zaten çözüm süreci diye bir şey kalmaz” dedi.

Katayılan'ın açıklaması şöyle:

"Yapılan kimi tartışmalarda Türk devletinin uçuş yasağı koymasından ve tampon bölge oluşturulmasından bahsedilmekte. Eğer gerçekten bahsedilen bir tampon bölge oluşturmaksa, bu, çok tehlikeli bir şey olur. Tampon demek Kürdistan’ın işgali demektir. Bu yeni bir direniş dönemine yol açar.

Yani Türk Ordusu’nun kalkıp da ‘tampon kuruyorum’ diye Rojava Kürdistanı’nı işgal etmeye kalkışması tüm Kürt halkına karşı yeni bir savaş başlatma anlamına gelir. O vakit zaten çözüm süreci diye bir şey kalmaz. Fakat bunlar tartışılırken neyin kastedildiği tam anlaşılmıyor. Sonuç olarak Türkiye’nin politikası da önümüzdeki birkaç günde netleşecektir. Türkiye’nin Kobanê direnişine karşı yaklaşımı hem onun çözüm sürecine, hem de IŞİD’e karşı gerçek tutumunu ortaya çıkaracaktır. Bu bakımdan Türkiye’nin netleşecek yeni tutumu önemlidir.”

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?