banner15

Karkamış hayalet şehire döndü

Karkamış'a dün gece de havan mermileri atılması üzerine, ilçe boşaltıldı

Karkamış hayalet şehire döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gaziantep Valiliği, sınır hattındaki 6 mahallede yaşayan vatandaşların daha güvenli bölgelere gitmeleri konusunda uyardı.

Açıklamada şöyle denildi: “Karkamış ilçemizin şehir merkeziyle birlikte sınır hattındaki Öncüler, Türkyurdu, Karanfil, Kıvırcık, Beşkılıç ve Yarımca mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından daha güvenli bölgelerde bulunmaları, ilçemizde görev yapan kamu görevlilerimizin hizmetleri aksatmayacak şekilde 2 gün süreyle idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür.”

Gün içinde polisin de ilçe sakinlerinden ilçeyi boşaltmalarını istediği bildirilmişti.

Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan ise, ilçenin boşaltılması talimatı verilmediğini, bazı sakinlerin kendi iradeleriyle ilçeden ayrıldıklarını söyledi. Kocaaslan, polisin ara ara halkın güvenliği için uyarılar yaptığını ancak ilçenin tamamen boşaltılması için bir talimat verilmediğini belirtti.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre belediye hoparlörlerinden halka evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı, ajans daha sonra polislerin ilçe meydanında gazetecilerden ve sivil halktan can güvenlikleri için ilçeyi boşaltmalarını istedi.

DHA, aracı olmayanlar için ise Kaymakamlık önüne minibüsler getirtildiğini bildirdi.

Yılın ilk 5 ayında 85 roket mermisinin düştüğü Kilis’e de 84 gün sonra 3 roket mermisi isabet etti. Patlamalarda can kaybı ve yaralanan olmazken roketlerin IŞİD kontrolündeki Bab bölgesinden atıldığı öğrenildi.

MUHALİFLER TÜRKİYE TARAFINDA BEKLİYOR

Karkamış İlçesi’ne bağlı Köprübaşı, Karanfil, Kıvırcık, Türkyurdu, Beşkılıç ve Esme köylerinde çoğunluğunu Halep ve İdlibli muhaliflerin oluşturduğu grupların beklediği görüldü. Sınırdaki Kıvırcık Köyü’ne gittiğimizde muhtar Mehmet Küçükaslan, çadırlarda kalan yaklaşık 800 kişilik muhalif gruptan peyderpey geçişler olduğunu 200 kişinin kaldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35