banner15

Karşı Gazetesi'nin sahibine tutuklama talebi

Bir dönem Karşı Gazetesi'ni çıkaran Turan Ababey tutuklama istemiyle, gözaltındaki diğer gazeteciler ise adli kontrol tedbiri uygulanması şartıyla hakimliğe sevk edildi

Karşı Gazetesi'nin sahibine tutuklama talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul’da paralel yapı iddialarına (PDY) yönelik soruşturma kapsamında önceki gün gözaltına alınan 7 gazeteci ve 1 polis, savcılık karşısına çıkartıldı. Kapanan Karşı Gazetesi'nin eski sahibi Turan Ababey tutuklama istemiyle, gazeteciler Kutlu Esendemir, Mehmet Bozkurt, Murat Kazancı ve Emre Erciş ise adli kontrol tedbiri uygulanması şartıyla hakimliğe sevk edildi. Gazeteciler Değer Özergün, Bayram Kaya ve polis memuru Mesut Babacan ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen "PDY"ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 1'i polis 7'si gazeteci 8 kişi, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından dün sabah saatlerinde başlayan ifade alma işlemi saat 23.00 sıralarında sona erdi. Kapanan Karşı Gazetesi sahibi Turan Ababey tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken gazetenin o dönemki Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Bozkurt, Haber Müdürü Murat Kazancı, gazetenin muhabiri Emre Erciş adli kontrol uygulanması talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gazeteciler Değer Özergün, Bayram Kaya, Kutlu Esendemir ve polis memuru Mesut Babacan ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Soruşturmada yine eski Karşı Gazetesi muhabiri Ufuk Köroğlu hakkında da gözaltı kararı çıkarıldığı ancak yurtdışında olduğu belirtildi.

Şüphelilerin savcılıkta, takipsizlikle sonuçlanan "25 Aralık soruşturması" dosyalarını basına sızdırdığı ve Karşı gazetesinde yayımladığı iddiasıyla sorgulandığı öğrenildi. Şüphelilere, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "PDY silahlı terör örgütüne üye olmak", "Gizliliğin ihlali" ve "Casusluk" suçlamalarının yöneltildiği belirtildi.

Öte yandan söz konusu gazetenin soruşturmaya konu olan dönemde yöneticiliğini yapan bir milletvekilinin adının da soruşturma kapsamında geçtiği, milletvekili olması nedeniyle işlem yapılmadığı, o bölümün ayrıldığı belirtildi.

Gazetenin sahibi Turan Ababey ise gazetenin kapanmasından sonra taksicilik yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 08:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48