banner15

Kars'ta tugay komutanları için yakalama kararı çıkarıldı

Kars Valisi Doğan, Sarıkamış ve Kars'ta bulunan iki tugayın işgal eylemine karıştığını 22 kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı.

Kars'ta tugay komutanları için yakalama kararı çıkarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kars Valisi Rahmi Doğan, dün gece ildeki 2 tugaydaki bazı askerlerce kalkışma girişimi olduğunu ancak tepki üzerine askerlerin geri çekildiğini ve 22 askeri personelin gözaltına alındığını belirterek, "Her iki tugay komutanı ve personeliyle ilgili de savcılığımız tarafından yakalama kararı çıkartıldı. Tebligatını yaptık ve teslim olmalarını bekliyoruz." dedi.

Doğan, Kars Emniyet Müdürlüğüne gelerek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili son durum hakkında İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman'dan bilgi aldı.

Emniyet girişinde kendisini karşılayan vatandaşlara seslenen Doğan, "Erzurum çok coşkuluydu, burası keza aynı şekilde hepinizi tebrik ediyorum, Allah razı olsun. Bu tankların üstüne önce biri çıkacaksa ilk ben çıkarım hiç merak etmeyin." dedi.

Vali Doğan, Kars'ta yapılan kalkışmanın halkın tepkisi, emniyet ve jandarma güçlerinin gösterdiği reaksiyonla önlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Şu anda 22 rütbeli asker personeli gözaltına aldık. Bir tane tank ve bir tane land askeri araca el koyduk, dün gece itibarıyla Sarıkamış ve Kars'ta bulunan iki tugaydan, biri Sarıkamış'ı biri de Kars merkezi işgal etmeye kalkıştı, belirli noktaları işgal etti ancak daha sonra gerek vatandaşımız gerekse polis ve jandarmamızın göstermiş olduğu tepki üstüne bu zırhlı araçlarını çekerek, tugay sınırları içerisine girdiler."

KOMUTANLARA "TESLİM OL" ÇAĞRISI

Gözaltındaki darbe girişimcilerinin dışında 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve Sarıkamış'taki 9. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetkin başta olmak üzere bazı personel hakkında da yakalama kararı çıkarıldığını dile getirerek, "Her iki tugay komutanı ve personeliyle ilgili de savcılığımız tarafından yakalama kararı çıkartıldı. Tebligatını yaptık ve teslim olmalarını bekliyoruz. Şu anda ilin kontrolü tamamen bizim elimizde herhangi bir sıkıntı, vatandaşımızı rahatsız edecek bir durum yoktur bütün tedbirlerimizi aldık, hazırlıklı bir vaziyette bekliyoruz." diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 11:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35