banner39

Katar'dan Türkiye'ye 53 adet Arap atı

Katar Emiri El Sani'nin Türkiye'ye 53 tane Arap atı gönderdiği açıklandı. Atların Saray'daki resmi karşılama törenlerinde kullanılacağı tahmin ediliyor

Güncel 27.05.2015, 14:49 27.05.2015, 14:55
Katar'dan Türkiye'ye 53 adet Arap atı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Arap atı tanıtımı, Hipoterapi Merkezi ve TİGEM işletmelerindeki tesislerin toplu açılış töreninde konuştu.

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed El Sani'nin Türkiye ziyareti sonrasında ülkesine döndüğünde, sürpriz yaparak Türkiye'ye 53 tane Arap atı gönderdiğini kaydeden Erdoğan, "Katar Emiri'ni de bu şekilde karşıladık. Döndükten bir süre sonra bir haber gönderdi, bir baktık bir sürpriz. 53 tane Arap atı gönderdi. Şu anda karantinadalar Eskişehir'de. Bu atları inşallah himayemize alacağız. Bu şekilde bir süreç başlatacağız. Kültürlerinden, medeniyetlerinden kopuk olanların buradaki bu tesisi de eleştirecekledir" dedi.

Erdoğan, "12 yıl önce biz bu görevce geldiğimizde batmış tükenmiş bir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vardı. A'dan Z'ye her şeyde adeta dışa bağımlı bir Türkiye söz konusuydu. Ama şimdi Avrupa'da 1., dünyada 7. sıraya yerleşmiş bir Türkiye var. Zaman zaman muhalefet partilerinin ileri geri konuştuğunu görüyoruz. İnsan bunu hazmedemiyor. Atın bizim kültürümüzde çok önemli bir yeri var" dedi.

Erdoğan, "Kaşgarlı Mahmut'un Divani Lügati Türk'ünde atla ilgili tam 180 tabire yer veriliyor. Ata verilen önem. Tarihimizde bu var. At çok asil bir hayvan. Atlar uzak hayalleri yakın ettiği için kıymetlidir. Aynı zamanda at buraktır. Peygamber efendimize miraç yolculuğunda eşlik eden mübarek hayvandır" dedi.

"YATIRIM BEDELİ 616 TRİLYON LİRA"

Yatırım bedelinin 616 trilyon lira olduğunu belirten Erdoğan, "Bizim medeniyetimizde at Allah'ın bir nimeti, şefkatle yaklaşılması gereken bir hayvandır. Hangi toplum atla tanışmış, kaynaşmış, bütünleşmişse gelişme genişleme dönemine girmiştir. At aynı zamanda bir medeniyet kurma aracıdır. Geleneksel kültürümüzde cirit başta olmak üzere atla ilgili pek çok oyun bulunuyor" diye konuştu.

"ATLARLA KARŞILAMA GELENEĞİNİ DEVAM ETTİRMEYE BAŞLADIK"

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son dönemlerinde başlatmış olduğu bu atlarla karşılama geleneğini devam ettirdiklerini belirten Erdoğan, "Tarihimizin ve medeniyetimizin bu önemli sembolüne sahip çıkmak zorundayız. Abdullah Bey'in cumhurbaşkanlığının son dönemlerinde başlatmış olduğu bu atlarla karşılama geleneğini genişleterek devam ettirmeye başladık. Şu anda bizler 16 devletin bayraklarıyla bunu bütünleştirmek ve bu şekilde kendi geleneğimizi devlet başkanlarına bu şekilde sunalım istedik. Bu çok farklı bir havayı estirdi" açıklamasında bulundu.

"KATAR EMİRİ ÜLKESİNE DÖNDÜĞÜNDE 53 TANE ARAP ATI GÖNDERDİ"

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed El Sani'nin Türkiye ziyareti sonrasında ülkesine döndüğünde, sürpriz yaparak Türkiye'ye 53 tane Arap atı gönderdiğini kaydeden Erdoğan, "Katar Emiri'ni de bu şekilde karşıladık. Döndükten bir süre sonra bir haber gönderdi, bir baktık bir sürpriz. 53 tane Arap atı gönderdi. Şu anda karantinadalar Eskişehir'de. Bu atları inşallah himayemize alacağız. Bu şekilde bir süreç başlatacağız. Kültürlerinden, medeniyetlerinden kopuk olanların buradaki bu tesisi de eleştirecekledir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?