banner39

Katar'dan Türkiye'ye 'operasyon' desteği

Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği hava operasyonlarını kınadı. Katar, Arabi'nin açıklamalarına sert tepki göstererek şerh koydu ve Türkiye'nin yanında durduklarını bildirdi.

Güncel 05.08.2015, 12:55 05.08.2015, 13:45
Katar'dan Türkiye'ye 'operasyon' desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi'nin, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen hava operasyonları nedeniyle Türkiye'yi kınamasının ardından Katar, Ankara'ya destek vermek için Arap Birliği'yle köprüleri attı.

Reuters'ın haberine göre; Katar, 1971 yılından bu yana üyesi olduğu Arap Birliği'nin deklarasyonunu kabul etmediğini açıkladı.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Arap Birliği adına yapılan açıklama, yayınlanmadan önce üye ülkelerle tartışılmadı. Katar, sınırlarını korumak, güvenliğini ve istikrarını muhafaza etmek için giriştiği eylem ve önlemler konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile tam dayanışma içinde olduğunu bir kez daha yineliyor."

Türkiye'nin "Birleşmiş Milletler antlaşmasının 51. maddesi çerçevesinde bireysel veya toplu şekilde kendini savunma ve nereden gelirse gelsin tehditi ortadan kaldırma hakkının" vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'nin terör örgütlerinin tehdidiyle karşı karşıya geldiği sınırdaki Suruç'ta gerçekleşen saldırıların ardından, bu tehditleri ortadan kaldırma ihtiyacı bir an önce hasıl oldu. Özellikle, Suriye rejiminin yıkıcı eylemleri, bu tür örgütlerin yayılmasına, etkin rol oynamasına yol açtı. Bu da uluslararası güvenlik ve barışa tehdit oluşturuyor. Genel Sekreterin açıklaması ise bu hakkı inkar ediyor."

IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE VURGU

Mısır basınında yer alan habere göre, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, yaptığı yazılı açıklamada, Arap Birliği'nin Türkiye'nin Kuzey Irak'ta düzenlediği hava operasyonlarını kınadığını ifade etmişti.

Haberde, Arabi'nin, "Irak'ın tüm topraklarındaki egemenliği, iyi komşuluk ilişkileri ve iki ülke arasındaki anlaşmalara saygı gösterilmesi ile gerilimi yükseltmeme" çağrısına yer verildi.

Arabi'nin iki ülkenin güvenlik ve istikrarını daim kılmakla ilgili tüm konularda "işbirliği için karşılıklı uzlaşıya dönme talebi" yaptığı belirtildi.

"Arap Birliği'nin bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarını hedef alan tüm terör eylemlerini kınadığını" aktaran Arabi'nin, "bölgenin karşı karşıya olduğu muazzam zorluklarla mücadele, terör ve sınır ötesi tehditlerin ortadan kaldırılması, bölgedeki güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesi için ikili koordinasyon ve işbirliğinin yoğunlaştırılmasını" istediği ifade edildi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?