banner39

Katliamın bir numaralı şüphelisi Hurşit Tolon

Mahkeme Zirve Yayınevi davasında hazırlanan ek iddianameyi kabul etti: Hurşit Tolon bir numaralı sanık.

Güncel 22.06.2012, 16:32 22.06.2012, 18:36
Katliamın bir numaralı şüphelisi Hurşit Tolon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Zirve Yayınevi'ndeki cinayetlere ilişkin, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil'in ''terör örgütü yöneticiliği' ile suçlandığı toplam 19 sanıklı ek iddianameyi kabul etti.

Mahkeme, Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı İsmail Aksoy'un sunduğu 761 sayfalık 19 sanıklı ek iddianamenin incelemesini tamamladı. İddianamenin kabul edilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, ek iddianameyi sanık ve müdahil avukatlara gönderdi.

İddianamede ''terör örgütü yöneticiliği''yle suçlanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil için iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Diğer 16 sanık için de ''terör örgütü üyesi olmak'' suçlamasının bulunduğu ek iddianamede, ayrıca sanıklar için ''terör örgütü kurmak ve yönetmek'', ''hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs'' ve ''adam öldürmeye azmettirmek'' suçlamaları yer alıyor.
Ek iddianamede, Rahip Santoro ve Hrant Dink cinayetlerinin de aynı örgütün farklı hücreleri tarafından işlendiği ileri sürülüyor.

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?