banner39

Kavga çıktı, İç Güvenlik Paketi görüşülemedi

TBMM Genel Kurulu, bugün, dün yapılamayan iç güvenlik paketinin görüşmelerinin tamamlanmasına kadar çalışacak. Dünkü oturumda muhalefetle iktidar vekilleri arasında çıkan kavgada beş kişi yaralandı

Güncel 18.02.2015, 08:56 18.02.2015, 09:26
Kavga çıktı, İç Güvenlik Paketi görüşülemedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda, iç güvenlik paketinin görüşmelerine geçilemedi.  Genel Kurul, kapalı oturumun ardından açıldı. AK Parti'nin, Genel Kurul'un şubat ve mart aylarını kapsayan çalışma takvimine ilişkin önerisi okundu ancak kabul edilmedi. 

AK Parti ve HDP, önerinin kapalı oturumda görüşülmesi için önerge verdi. Önerge uyarınca, kapalı oturuma geçildi.  Bu sırada, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başkanlık Divanı önüne gelerek önceki oturumdaki itirazlarını sürdürdü. Bunun üzerine bazı HDP ve AK Parti milletvekilleri de divanın önüne geldi. Kapalı oturuma geçildiği için, yeminli stenograflarla işitme engelli kavaslar dışındaki görevliler ile gazeteciler salon dışına çıkarıldı. 

KAVGA ÇIKTI BEŞ VEKİL YARALANDI

TBMM Genel Kurulu'nda kapalı oturumda, AK Partili milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasındaki tartışma çıktı. Tartışma sonrası çıkan kavgada 5 milletvekili yaralandı.

İç Güvenlik Yasası'nın görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'ndaki kapalı oturumda AK Partili milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasında çıkan kavgada 5 milletvekili yaralandı. Kavgada HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP milletvekilleri Musa Çam, Aykut Erdoğdu, Refik Eryılmaz, Mahmut Tanal yaralandı. CHP'li Çam ile Eryılmaz'ın ambulansa Başkent Hastanesine götürüldüğü belirtildi. HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün başından yaralandığı görüldü.

Kavganın ardından Kürkçü ve CHP'li Binnaz Toprak, Özgür Özel ve Sezgin Tanrıkulu sosyal paylaşım sitesi twitterdan açıklamada bulundu.

ÖNERİ

AK Parti önerisiyle, "iç güvenlik paketi" olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı gündemin ön sırasına alınıyor.

Öneriyle, TBMM Genel Kurulu'nun 17 Şubat-26 Mart arasındaki çalışma takvimi belirleniyor. Buna göre, Genel Kurul bu hafta sonu da mesai yapacak.

Genel Kurul; haftalık çalışma günlerinin dışında 20, 21, 22, 23 ve 27 Şubat ile 2-6 Mart cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi günleri saat 14.00’te toplanacak. Genel Kurul'da, 3, 10, 17, 24 ve 31 Mart'taki birleşimlerde sözlü sorularla diğer denetim konuları görüşülmeyecek; 4, 11, 18 ve 25 Mart Çarşamba günkü birleşimlerinde ise sözlü sorular görüşülmeyecek.

TBMM Genel Kurulu, bugün iç güvenlik paketinin görüşmelerinin tamamlanmasına kadar çalışacak.

Genel Kurul, 10, 17, 24 ve 31 Mart'taki birleşimlerde 15.00-24.00; 11, 12, 18, 19, 25 ve 26 Mart'taki birleşimlerde ise 14.00-24.00 saatleri arasında çalışmalarını sürdürecek. İç güvenlik paketi, temel kanun olarak görüşülecek.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, uzun süren kapalı oturumun ardından, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattığını açıkladı.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?