banner39

Kayseri'de Uygur çocuklara toplu sünnet

Kayseri'ye beş ay önce getirilen mülteci Uygurın çocukları törenle sünnet edildi

Güncel 04.06.2015, 11:33 04.06.2015, 11:52
Kayseri'de Uygur çocuklara toplu sünnet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de yaşadıkları zulümden önce Tayland'a kaçan Uygurlar daha sonra hükümetin çabalarıyla bu sene başında Türkiye'ye getirildi. Kayseri'ye yerleştirilen 500 Uygur çocuklarının sünnet töreninde biraraya geldi.

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk; "Doğu Türkistan'da dinini, inancını ve milli kültürünü yaşayamayan, Çin zulmünden dolayı hicret eden kardeşlerimize, Türk Devleti sahip çıktı ve Türkiye'ye Ocak 2015'te gelen kardeşlerimiz, burada huzur içerisinde her türlü dini vecibelerini özgürce yaşıyorlar. O tarihte Kayseri'ye gelen 500 Uygur Türkü'nün 70 çocuğu da yaptığımız düğünde sünnet oldular. İnşallah Allah resulünün sünnetine uygun şekilde dini vecibemizi yerine getireceğiz. Aynı zamanda yine bu gelen kardeşlerimizin yerleşik olarak kaldıkları devlet lojmanlarında açmış olduğumuz okul, Kuran kursu ve eğitim kurumlarında çocuklarımız eğitimlerini alıyorlar. Kültür Merkezi'nde eğitim gören çocuklarımızdan hafızlık eğitimini tamamlayanlar için de bir tören düzenleyeceğiz. Bu kardeşlerimiz Doğu Türkistan'da olsa idi bu yapılan ibadetler, dini vecibeler tamamen gizli bir şekilde yapılırdı. Ne bir şölen havasında ne de bir bayram havasında bunu yaşamak Çin'de mümkün değil. Çünkü orada Kuran eğitimi yasak, namaz kılmak yasak, her türlü ibadetler, anayasal suç kapsamına alınmış durumda. Türkiye'nin kucak açtığı bu kardeşlerimiz, çok şükür bugün özgürce ibadetlerini yerine getiriyorlar" dedi.

Kayseri'deki lojmanlarda kalan 70 Uygur Türkü çocuğun sünnet düğününde, kendisi de bir Uygur Türkü olan Mücahit Kaşarlı "Biz kimleriz" şiirini okudu. Düğünde, pişirilen 500 kişilik Uygur pilavı dağıtılırken, çocuklar ve gençler de türküler eşliğinde gönüllerince eğlenirken, sünnet olan çocuklara da çeşitli hediyeler verildi.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?