banner15

KCK da ölümlere değil heykel kırılmasına tepkili!

KCK tarafından yapılan açıklamada ölen onlarca insan görmezden gelinerek, Atatürk büstünün kırılması ve bayrak yakılmasına karşı olunduğu belirtildi

KCK da ölümlere değil heykel kırılmasına tepkili!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HDP'nin çağrısıyla üç gün içinde birçok ili yangın yerine çeviren gösterilerle ilgili KCK'dan yapılan açıklamada insan ölümlerine değil, Atatürk büstünün kırılmasına ve bayrak yakılmasına karşı olunduğu ima edildi. Açıklamada, okul yakma, büste saldırma ve yağmalama gibi girişimlerin kesinlikle kabul edilmediği belirtilirken ölen onlarca insanla ilgili bir ifade yer almadı.

KCK, yaşananların Ak Parti’nin yanlış politikalarının sonucu olduğuna savunarak, “Kobanê halkına yardım amaçlı bir koridorun açılması sürecin normalleşmesini de beraberinde getirecektir” dedi.

Atatürk büstü ve bayrak yakmalara tepki gösterilen açıklamada Hüda Par'a yönelik tehditlerde bulunuldu.

Açıklamada şöyle denildi: Kobani’nin kuşatılması, IŞİD faşizminin halkalara ve inançlara olan düşmanlığı ve Türk devletinin uyguladığı politikalar karşısında halklarımızın ayağa kalkması son derece meşru ve onurlu bir duruş olmaktadır. Hiç kimse Kürtlerden hemen yanı başında Kobanê’deki halkımız üzerinde uygulanacak olan katliam ve saldırılara karşı sessiz kalmasını bekleyemez. Kobanê kuşatma altında tutulduğu, IŞİD faşizmi saldırdığı ve AKP mevcut politikalarından vazgeçmediği sürece direniş daha kapsamlı biçimde gelişecektir. Bu anlamda halkımızın ve dostlarının geliştirdiği serhildanları selamlıyor ve destekliyoruz. Ancak halkımız serhildanlara kalkarken okul yakma, Türk halkının bayrak, Atatürk büstü vb. değerlerine saldırma ve Türk basınında iddia edildiği üzere şayet yağmalama vb. girişimler gerçek ise; bunları kesinlikle kabul etmediğimizi, bunları yapanların provokatörler olduğunu belirtiyoruz. Daha yaygın ve kapsamlı serhildanlar geliştirilirken halkımızın bu konulara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

HÜDAPAR’ın saldırıları sonucunda birçok insan yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır. HÜDAPAR saldırılarını ve katliam girişimlerini derhal durdurmalıdır. Geçmişte hangi güçler tarafından kullanıldığını iyi düşünerek ortaya çıkan sonuçların tekrarlanmaması için kendisini bir kez daha kullandırtmamalıdır.

DEMİRTAŞ DA SADECE HEYKEL-BAYRAK İÇİN PROVOKASYON DEMİŞTİ

KCK'nın açıklamasına benzer bir açıklama da Selahattin Demirtaş'tan gelmişti. Demirtaş, olayların en şiddetli yaşandığı bir anda yaptığı açıklamada yaşanan ölümlerle ilgili kimseye tepki göstermemiş sadece yıkılan Atatürk heykeli ve yakılan bayrakla ilgili, "Bayrak ve Atatürk büstünü yakanları kınıyorum. Bunlar batıdan doğuya destek gelmesin diye yapılan provokasyondur" demişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35