banner15

KCK Davası ertelendi

PKK'nın şehir yapılanması KCK davası 6 Aralık 2011 tarihine ertelendi

KCK Davası ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'da, PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK davasında savcı davanın başka bir ilde görüşülmesiyle ilgili mütalasını mahkemeye sundu.

Kürtçe savunma talebi ve avukat krizinden dolayı kilitlenen KCK davasının bugünkü duruşmasında nakil konusu gündeme geldi. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan 27. duruşmada mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı, davanın başka bir ile naklini talep etti. Mahkeme savunma avukatlarının savcılığın mütalaasına karşı savunma yapması için 6 Aralık'a ertelenmesine karar verdi.

Savcı nakil talebini, "baro ve avukatların örgütlü hareket etmesinden kaynaklı olarak davanın tıkanması"na dayandırdı. Bu nedenle yargılamanın yapılamayacağını, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 19. maddesi gereği davanın özel yetkili başka bir mahkemeye nakledilmesini talep etti.

Duruşmada söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise, iddia makamının sözünü ettiği 19. madde gereği nakil talebinin Anayasa'ya uygun olmadığını ve 19. maddenin özel yetkili mahkemelerin görevi dışındaki mahkemelerde geçerli olduğunu belirtti. Kozağaçlı, bu nedenle bu maddeden dolayı nakil yapılamayacağını söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Levent Kaya'nın şehir değişikliği talebini değerlendirmek için geçen duruşmayı erteleyen mahkeme bu konuda karar vermeyerek bu kez de avukatların savunması için duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 14:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35