banner39

KCK: Geri çekilme için kanun şart

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, PKK'lıların Türkiye'den çekilmesi için kanun çıkarılması gerektiğini açıkladı

Güncel 30.03.2013, 22:14 31.03.2013, 09:51
KCK: Geri çekilme için kanun şart

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dün gece bir televizyon kanalında yaptığı, 'silahlarını bırakıp sınır dışına çıksınlar' ve 'çekilme için kanun çıkmayacak' açıklamalarına KCK tepki gösterdi. KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, PKK'lıların Türkiye'den çekilmesi için yasal zemin oluşturulması gerektiğini, somut adım atılmasının sürecin kalıcı ve sağlıklı gelişebilmesi açısından zorunlu olduğunu duyurdu.

Başbakan Erdoğan'ın dün gece CNNTÜRK'te yaptığı açıklamaların ardından, KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı bugün yazılı bir açıklama yayınladı. Kendilerine yakın internet sitelerinde duyurulan açıklamada, hükümetin henüz somut adımlar atmadığı ileri sürüldü. Açıklamada şöyle denildi:

"Başbakan Erdoğan'ın bir televizyon kanalında yayınlanan bir programda güçlerimizin silahlarını bırakarak sınır dışına çekilecekleri yönündeki açıklamaları inanıyoruz ki, ilgili tüm taraflarca dikkatle izlenmiştir. Her şeyden önce Erdoğan'ın kullandığı dil ve üslup sanki her şey tek taraflı ve kendi inisiyatifinde gelişebilecekmiş gibi yanlış ve olumsuz bir algı yaratmaktadır. Oysa süreç tek taraflı değil, Önderliğimizle devletin yaptığı görüşme ve müzakereler sonucunda karşılıklı adımların atılmasıyla ancak gelişebilecektir. Erdoğan'ın iddia ettiği tarzda bir geri çekilme durumu hareketimizin gündeminde değildir. Devlet tarafından gerekli adımların atılması, bu temelde yasal ve olumlu bir zeminin yaratılması sonucunda güçlerimizin geri çekilme durumunun gündeme gelmesi mümkün olacaktır. Bunun için gerilla güçlerimizin ikna olabileceği somut bazı pratik adımların atılması sürecin kalıcı ve sağlıklı gelişebilmesi açısından zorunludur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?