KCK İstanbul'da 58. duruşma

KCK İstanbul davasının 58. duruşmasına 75 tutuklu sanık ile 2 tutuksuz sanık katıldı, duruşmada savunmalar alınıyor

KCK İstanbul'da 58. duruşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 91'i tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın 58. duruşması başladı.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen duruşmaya, eski BDP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve yazar Ragıp Zarakolu'nun oğlu Cihan Deniz Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 75 tutuklu sanık ile 2 tutuksuz sanık katıldı.

Adalet Komisyonu listesinden seçilen 1 Kürtçe tercüman da duruşma salonunda hazır bulundu.

Kürtçe tercüman aracılığıyla savunma yapan tutuklu sanık Emine Caynak, davanın siyasi bir dava olduğunu ancak mahkeme heyetinin bu durumu kabul etmediğini, davanın hukuki bir temele dayanmadığını savundu.

BDP'nin çalışmalarının, kriminalize edilerek iddianameye konulduğunu öne süren Caynak, ''Hiçbir hukuki iddia dosyamızda yer almıyor. 2 yıldır tutuklu bulunmamızın nedeni, muhalif bir Kürt siyaseti yürüttüğümüz içindir. Savcı, iddianamede beni 'KCK' üyesi olarak göstermiş. Hangi nedenlerden dolayı bu suç bana yüklenmiş? Bu durum da açık değil. İddianamenin temelinden anlaşılacağı üzere suçlamalar havada kalmış. Savcı, küçük bir araştırma yapsaydı, hakkımızda asılsız ve temelsiz iddiaların olduğunu görecekti. Maalesef savcı bu adil davranışı gözönünde tutmamış. Emniyet güçlerinin fezlekesini doğru olarak kabul etmiş'' ifadelerini kullandı.

Caynak, kendilerine yapılan haksızlığı gördüklerini ve kabul etmediklerini dile getirerek, ''KCK'' üyelik suçlamasının, hakkında somut bir kanıt bulunmadan sadece geçmişine bakılarak kendisine isnat edildiğini iddia etti.

Duruşma, Caynak'ın savunmasını yapmasıyla devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39