KCK'da uzun tutukluluktan ilk tahliyeler geldi

Tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanununla birlikte KCK davasından tutuklu 9 avukat ile bir yazar tahliye edildi

KCK'da uzun tutukluluktan ilk tahliyeler geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TMK 10. madde ile yetkili mahkemeler ile eski özel yetkili mahkemelerin kapatan ve tutukluluk süresini 5 yılla sınırlayan yeni kanununla birlikte KCK davasından tutuklu 9 avukat ile bir yazar tahliye edildi.

KCK'ye yönelik açılan ve çoğunluğu Öcalan’ın avukatı olan 50 sanıklı davada 10 sanık tahliye edildi. Davanın görüldüğü İstanbul 16. Ağır Ceza’nın kapatılmasının ardından avukatlar, tahliye talebinde bulundu. Tahliye talepleri İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirildi. Talepleri değerlendiren mahkeme avukatlar Doğan Erbaş, İbrahim Bilmez, Ömer Güneş, Hatice Korkut, Cengiz Çiçek, Muharrem Şahin, Emran Emekçi, Sebahattin Kaya, Mehmet Bayraktar ile yazar Cengiz Kapmaz’ın tahliyesine karar verdi. Sanıklar hakkında yurtdışı çıkış yasağı koyan mahkeme, tahliye gerekçesi olarak ‘sabit ikametgah sahibi olmalarını, delillerin toplanmış olmasını ve yattıkları süreyi’ gösterdi. Bu tahliyeler ile birlikte KCK avukatlar davasında tutuklu sanık kalmadı.

Söz konusu avukatlar KCK soruşturması kapsamında 2011 yılı Kasım ayında tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 17:42
banner53
YORUM EKLE

banner39