banner15

KCK'nın üst düzey yöneticisine tutuklama

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yurt dışına çıkmak isterken yakalanan, terör örgütü KCK'nın 'Türkiye sorumlusu' olduğu iddia edilen Sara Aktaş'ın tutuklanmasına karar verildi.

KCK'nın üst düzey yöneticisine tutuklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yurt dışına çıkmak isterken gözaltına alınan, KCK'nın 'Türkiye sorumlusu' olduğu iddia edilen Sara Aktaş, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen terör örgütü KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında, yurt dışına çıkarken yakalanan Aktaş'ın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirilen Aktaş, burada soruşturmayı yürüten savcılığa ifade verdikten sonra tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi. Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, Aktaş'ın ''silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Şüpheli Sara Aktaş, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK ana davasında, DBP Eş Genel Başkanları Kamuran Yüksek ve Sebahat Tuncel, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın da yargılandığı 156 sanık arasında bulunuyor.

Savcı, davaya ilişkin esas hakkında sunduğu mütalaasında, Aktaş'ın, KCK/TM Türkiye Yürütmesi sorumlusu Sabri OK ile görüşmek yapmak üzere Avrupa'ya gittiğine, bu kişi ile ilişki ve irtibat içinde bulunduğuna, ayrıca Irak'ın kuzeyine de giderek terör örgütünün yöneticileri ile görüşme yaptığına yer vermişti. Mütalaada, Aktaş'ın terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden Cemil Bayık ve Duran Kalkan tarafından KCK/TM yapılanmasına gönderilen örgütsel yazılarda verilen emir ve talimatlar doğrultusunda örgütsel faaliyetlerde bulunduğu belirtilmişti.

Mütalaada Aktaş'ın, TCK'nın 314/2 maddesi gereğince "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 19:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48