Kemal Alemdaroğlu da tahliye edildi

Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan Mehmet Eröz, Tuncer Kılınç, Mustafa Dönmez, Mehmet Deniz Yıldırım ve Nusret Taşdeler tahliye edildi. Akşam saatlerinde ise Kemal Alemdaroğlu tahliye edildi.

Kemal Alemdaroğlu da tahliye edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile emekli Korgeneral Mehmet Eröz'ün tahliyesine karar verdi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi de, Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan Kemal Alemdaroğlu ve Ergün Poyraz'ın tahliyesine karar verdi

Kılınç ve Eröz'ün avukatları tarafından yapılan tahliye talebi, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi. 

Mahkeme, iki sanık hakkında da yurt dışına çıkış yasağı koyarak, tahliyelerine karar verdi. 

Mahkeme gerekçesinde, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında verdiği kararı anımsatarak, aynı davada yargılanan sanıklar için de bunun geçerli olduğunu, sanıkların ikametgahının sabit olması, sosyal durumları, delillerin toplanmış olması, davanın karara bağlanmış olması ve tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen amacın gerçekleştiği hususlarını dikkate aldı. 

Karara karşı oy kullanan hakim Süleyman Karaçöl, muhalefet şerhinde sanık hakkında tutuklama tarihinden itibaren 5 yıl dolmadığı, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkındaki kararının bireysel olduğu, bu nedenle Kılınç ve Eröz hakkında emsal olamayacağını belirterek, çoğunluğun tahliye yönündeki görüşüne katılmadığını kaydetti. 

Dava kapsamında 2,5 yıldır tutuklu bulunan emekli Korgeneral Mehmet Eröz, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan TCK'nın 312/1. maddesi uyarınca müebbet hapis cezası almıştı.  

Mahkemenin kararını açıkladığı 5 Ağustos 2013'te hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından 12 Ağustos 2013'te tutuklanan Tuncer Kılınç ise 13 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmıştı.  

DÖNMEZ VE YILDIRIM  

Bu arada, eski Yarbay Mustafa Dönmez ve eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım'ın talebini değerlendiren İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi de yurt dışına çıkış yasağı koyarak, iki sanık hakkında tahliye kararı verdi.  

Dava kapsamında 5 yıl 2 aydır tutuklu olan Dönmez, 49 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmıştı. Mehmet Deniz Yıldırım ise 16 yıl 10 ay hapis cezası almıştı. 

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan emekli Orgeneral Nusret Taşdeler'in tahliyesine karar verdi.

Sabah saatlerinde de İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Durmuş Ali Özoğlu'nun tahliyesine karar vermişti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 00:10
banner53
YORUM EKLE

banner39