banner15

'Kemal Batmaz belki de Öksüz'ün üstü'

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıkan eski Kaynak Kağıt AŞ Genel Müdürü Kemal Batmaz ve aynı gece Akıncılar Üssü'nde bulunan diğer sivillerle ilgili ayrıntılar netleşiyor

'Kemal Batmaz belki de Öksüz'ün üstü'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıkan eski Kaynak Kağıt AŞ Genel Müdürü Kemal Batmaz'ın darbenin en önemli isimlerinden biri olduğunu söyledi. Batmaz'ın nasıl yakalandığına dair ayrıntılar ortaya çıkarken, darbe gecesi Akıncılar Üssü'nde bulunan diğer sivillerle ilgili bilgiler de netleşmeye başladı

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında makamında açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

Başsavcılığın, FETÖ soruşturmasında ortaya çıkardığı Akıncı Üssü'ndeki görüntülere ilişkin yeni delilleri değerlendiren Kodalak, Adil Öksüz'ün darbenin en kritik ismi olarak gündeme geldiğini ancak "talihsiz şekilde" serbest kaldığını söyledi. 

Adil Öksüz'ün tekrar ele geçirilmesiyle ilgili defalarca bir araya gelerek yöntem belirlediklerini kaydeden Kodalak, bu süreçte yapılan çalışmaları şöyle anlattı: 

"1999'dan 11 Temmuz 2016'ya kadar ABD'ye gittiği uçakların sefer sayılarından hareket ederek, yolcu listelerine tek tek baktık, 4 binden fazla yolcuyu mercek altına aldık. Buradan hareket ederek, gerçekten çok ciddi delillere ulaştık. Darbenin karanlık bir yüzünü daha ortaya çıkarmış olduk. Kemal Batmaz ismine de bu şekilde ulaştık."

Başsavcı Kodalak, Adil Öksüz'ün ABD'ye en son 11 Temmuz 2016'da gidip, 13 Temmuz 2016'da döndüğünü, bu uçaklardaki yolcular incelediğinde Kemal Batmaz ile Adil Öksüz'ün beraber gidip beraber döndüğünü tespit ettiklerini ifade etti.

"KEMAL BATMAZ ADİL ÖKSÜZ'ÜN ÜSTÜ OLABİLİR"

Kemal Batmaz ismini tespit edince, Batmaz'ın zaten darbe girişiminin ardından tutuklananlar arasında bulunduğunu gördüklerini kaydeden Kodalak, şöyle konuştu: 

"Zaten elimizdeymiş, Başsavcıvekilimiz Necip Cem İşçimen'in talimatıyla zaten 'Akıncı Üssü'nde kimi bulursak alalım' diye talimat verdik. Orada Adil Öksüz ile bulunan 4-5 kişilik sivil grubun da gözaltına alınması talimatını biz verdik. Ama her ne hikmetse Adil Öksüz bir şekilde bize gelmemiş. O tarihte Adil Öksüz'ü bilmiyoruz. Talimatımız, 'Kim varsa toplanacak, gözaltına alınacak' şeklindeydi. Bu şekilde Kemal Batmaz'ı Ankara'da tutukladık, cezaevine koyduk. 

Tabii o tarihte bu şahsın önemini bilmiyorduk. L Tipi cezaevindeydi. Sonraki çalışmalarımızdan sonra bu şahsın aslında darbenin çok kritik isimlerinden biri olduğunu, Adil Öksüz kadar önemli olduğunu, belki de onun üstü olabileceğini gördük, değerlendirdik..İlginç olan şu, Kemal Batmaz'ı bulunca, ne demiş diye, hemen ifadesine baktık. Baktık ki Adil Öksüz ile benzer ifadeyi vermiş, 'Tarla bakmaya geldim' demiş. Bu zaten beraber hareket ettiklerini gösteriyor."

Görüntülerde Akıncı Üssü'nde Batmaz'ın da yer aldığının tespit edilmesinin ardından Batmaz'ın bir kez daha ifadesini aldıklarını bildiren Kodalak, "Ama her şeyi inkar ediyor. Hatta görüntülere dahi 'Ben değilim' diyor. Görüntü uzmanları bu kişinin Kemal Batmaz olduğunu tespit etti." diye konuştu. 

Başsavcı Kodalak, L tipi cezaevinde bulunan Batmaz'ın F tipi cezaevine nakledildiğini de belirtti. 

"DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BİR ASKER SİVİLE SELAM VERMEZ"

"Kemal Batmaz ile ilgili görüntülerde asker rütbesindeki kişilerin sivillere selam verdiği görülüyor. Sivillerin askeri kurumlara girmesi, askerin sivile selam vermesi, bunları nasıl algılamak lazım?" sorusu üzerine Kodalak, dünyanın hiçbir yerinde askeri mekanlara sivillerin giremeyeceğini, girmiş olsa dahi dünyanın hiçbir yerinde bir askerin bir sivile asker selamı veremeyeceğini söyledi.

Kodalak, "Bu görüntülerden şunu anlamak mümkün, Kemal Batmaz, bu darbede önemli bir isim. O kendisine selam veren askerin daha üstünde bir statüsü olan bir örgüt elemanı." dedi.

"YENİ DELİL OLARAK ABD'YE SUNULABİLİR" 

Gülen'in iadesi için ABD'ye gönderilen deliller arasında bu bilgilerin bulunmadığının hatırlatılması üzerine Kodalak, "Kaybedilmiş bir şeyimiz yok. Şu anda iade süreci işliyor. Bu deliller, yeni delil olarak ABD'ye sunulabilir." ifadelerini kullandı.

DARBENİN SİVİLLERİ DE NETLEŞİYOR

Dün, darbenin sivil planlayıcılarından olduğu bilinen Adil Öksüz'le birlikte yine Akıncı Üssü'nde yer alan ve Kemal Batmaz dışında sivil olan başkalarının da olduğu tespit edilmişti.

General statüsündeki askerlerin dahi 'asker selamı' vererek karşıladığı sivillerden biri de Harun Biniş isminde bir mühendisti.

TİB'DEN ATILDI, GÖRÜNTÜLERE 'MONTAJ' DEDİ

İfadesinde Kemal Batmaz’la Kahramankazan’da tarla bakmaya gittiğini söyleyen Harun Biniş, 143. Filo’daki görüntülerine ilişkin aynı Kemal Batmaz gibi ‘montaj’ dedi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) çalıştığı dönemde aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bulunduğu devlet yöneticilerin kullandığı kriptolu telefonların dinlenilmesine ilişkin davada sanık olduktan sonra bu kurumla ilişkisi kesilmişti.

"HAYVAN BELGESELİ ÇEKECEKTİK"

Nurettin Oruç da Akıncı Üssü’nde yakalanan sivillerden biri. İfadesinde film yapım şirketinde çalıştığını söyleyen Oruç, “Akıncılar kışlası yakınlarındaki köye hayvan yetiştiriciliği konusunda hazırlayacağımız bir belgeselle ilgili ön görüşme ve sözleşme yapmak amacıyla gittim. Darbe girişimiyle bir ilgim yoktur” demişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 15:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35