banner39

Kenan Evren'e devlet töreni yapılacak

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER, yargılandığı davanın dosyası Yargıtay'da bekletildiği için Evren'in devlet töreniyle gömüleceğini açıkladı

Güncel 10.05.2015, 17:29 11.05.2015, 09:15
Kenan Evren'e devlet töreni yapılacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren, yargılandığı davanın dosyası Yargıtay'da bekletildiği için devlet töreniyle gömülecek. Evren'in Devlet Mezarlığı'ndaki Cumhurbaşkanları için hazırlanan bölümde mezarı kazıldı.

Kenan Evren'in dün hayatını kaybetmesinin ardından nereye ve nasıl defnedileceği de tartışmalara sebep olmuştu. 12 Eylül Mağdurları Girişimi adına yapılan başvuruya Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER'den verilen cevapta Kenan Evren'e devlet töreni düzenleneceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Halihazırda yürürlükte olan 2.12.2006 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Devlet Cenaze Töreni Yönetmeliği"ne göre, vefatları halinde tüm eski Cumhurbaşkanları için ulusal cenaze töreni düzenlenmesi öngörülmektedir."

Devlet Mezarlığı, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanları ile Kurtuluş Savaşı sırasında en az tümen komutanlığı yapmış ve 1988 yılında Genelkurmay Başkanı'nın politik kriterlerine uyan (Sakallı Nurettin Paşa politik kriterlere uygun bulunmamıştı) 61 komutanın mezarlarının yer aldığı 1988 yılında hizmete açılmış "anıt-park" niteliğindeki mezarlık. Ankara'da, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde yer alıyor ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından yönetiliyor.

Yasa gereği, Ankara'da düzenlenecek ulusal cenaze törenine Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu ve askeri bandosu katılıyor ve cenaze top arabası üzerinde taşınıyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?