banner15

'Kenan Evren'i yargılamak imkânsız demişlerdi

12 Eylül referandumuna eklenen maddeyle Evren ve Şahinkaya'nın yargılanmasının yolu açılmıştı; ancak referanduma karşı çıkanlar bunun asla mümkün olmayacağını savunuyordu

'Kenan Evren'i yargılamak imkânsız demişlerdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

12 Eylül darbesini gerçekleştiren iki generalin Türkiye tarihinde bir ilk olarak yargılanarak müebbet hapse mahkum edilmelerinden sonra gözler, bu yargılamayı mümkün kılan 12 Eylül referandumuna hayır diyerek karşı çıkanlara çevrildi. 12 Eylül referandumuna eklenen maddeyle Evren ve Şahinkaya'nın yargılanmasının yolu açılmıştı; ancak referanduma karşı çıkanlar bunun asla mümkün olmayacağını savunuyordu.

Taraf'tan Yıldıray Oğur da 12 Eylül referandumu sırasında, bir hesaplaşmanın olamayacağını savunarak referanduma karşı çıkan bazı isimleri ve kullandıkları ifadeleri bugünkü köşesine taşıdı.

12 Eylül 2010 Referandumunda Anayasa'da Evren ve arkadaşlarının yargılanmasını yasaklayan geçici 15'inci madde kaldırılarak yargılamanın yolu açılmıştı. 

İşte hem Oğur'un yazısından hem de farklı yerlerden o isimler ve söyledikleri:

Kemal Kılıçdaroğlu:
HESAP SORAMAZLAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Geçici 15. Madde'nin kaldırılması ile Kenan Evren ve arkadaşları yargılanamaz. Başbakan halka doğruları söylemiyorlar. Kendi liderleri kendi tabanını kandırıyor(...) Hesap sordular mı? Sorabilirler mi? Hayır... 12 Eylül ürünü olan bir parti 12 Eylülcülerden, darbecilerden hesap sorabilir mi? Ben de biliyorum soramaz, siz de biliyorsunuz, soramaz.” demişti.

Devlet Bahçeli:
AKP 12 EYLÜL'Ü YARGILAYAMAZ

“AKP 12 Eylül’ü yargılayamaz. Unutulmamalıdır ki 12 Eylül 1980’de hukukun boğazına yağlı urgan geçiren vicdansızlarla 12 Eylül 2010 tarihinde adaletin terazisini kıran bozguncu zihniyetin aynı alanda kümelendiklerini ve benzer hedefler taşıdıklarını bir gün herkes görecek ve mutlaka idrak edecektir.”

DİSK bildirisi:
12 EYLÜL'LE HESAPLAŞMA YOK

“Siyasal iktidar 12 Eylül darbesiyle ‘hesaplaşmayı’(!) gündemine almış bulunuyor; üstelik yoğun bir duygu sömürüsü eşliğinde şiirlerle ağıtlarla, gözyaşlarıyla birlikte... Burada 12 Eylül’le bir ‘hesaplaşma’ kesinlikle yok. Ama öyle anlaşılıyor ki içten olmayan ve ince bir ‘hesaplama’ sözkonusu...”

İlhan Cihaner:
ALDATMACA

“12 Eylül’cülerin yargılanması tam bir aldatmacadır. Varlığını 12 Eylül’e borçlu olan AKP iktidarının ‘demokratlık’ ve ‘özgürlükçülük’ taslamasına izin vermeyeceğiz. Dünkü 12 Eylülcülerle birlikte bugünkü 12 Eylülcülerden de hesap soracağız.”

Sabih Kanadoğlu:
CEZAİ SORUMLULUK KALMAMIŞTIR

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “‘Devlet bir defa af çıkardıktan ve aradan 30 sene geçtikten sonra, ben senin için af çıkardım ama şimdi seni yargılayacağım' diyemez. Bu madde aftan da ileri bir olaydır. Ne cezai, ne hukuki ne mali sorumluluk kalmıştır. Anayasa değişiklik paketine bunun konulması sadece göz boyama ve aldatmadır.” demişti.

Sırrı Süreyya Önder:
ZIRVALIK

“Ortada 12 Eylül generallerinden sorulacak bir hesap zırvalığı da kalmadığına göre ne yapacaksınız?”

BDP:
YALANLARIN EN BÜYÜĞÜ

“AKP’nin 12 Eylül’le hesaplaşacağız söylemi yalanların en büyüğüdür. AKP, bu söylemiyle 12 Eylül’ün yarattığı mağduriyetleri sömürmekte buradan rant devşirmektedir.”

TKP:
HALKI APTAL YERİNE KOYUYORLAR

 “12 Eylül Anayasası ile hesaplaşma olarak pazarlanmaya çalışılması, daha önce de benzer örneklerini gördüğümüz, halkı aptal yerine koyan, aldatmaya ve kandırmaya dayalı AKP tarzı politik bir hamledir.”

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48