banner15

'Kendini patlatan IŞİD'li, Yunus Durmaz' iddiası

Gaziantep'te dün geceki IŞİD operasyonunda üstündeki bombayı patlatarak ölen kişinin, Suruç ve Ankara Gar saldırılarını organize eden Yunus Durmaz olduğu iddia ediliyor

'Kendini patlatan IŞİD'li, Yunus Durmaz' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gaziantep’te IŞİD’e ait hücre evine yapılan baskında üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirerek parçalanarak ölen kişinin Ankara Gar ve Suruç’taki canlı bomba saldırısını organize eden Yunus Durmaz olduğu iddia edildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre polisin operasyonu sırasında kendisini patlatan kişi İçişleri Bakanlığı’nın arananlar listesinin kırmızı kategorisinde yer alan ve başına 4 milyon lira konulan Durmaz’dı. Durmaz, uzun süredir aranıyordu.

IŞİD’in Gaziantep emiri olan Durmaz, Ankara Gar saldırısını organize eden ve 2 canlı bombayı Ankara’ya getiren kişiydi. Suruç’taki canlı bomba saldırsını da organize eden Durmaz, canlı bomba saldırganı Şeyh Abdurrahman Alagöz’ü de Suruç’a motosikletle götürmüştü. Durmaz’ın canlı bomba Alagöz ile birlikte çektirdikleri fotoğrafları da ortaya çıkmıştı.

Gaziantep’in merkez Çağlayan Mahallesi’nde polisin IŞİD’e ait olduğu iddia edilen bir eve yaptığı baskın sırasında üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirerek ölen kişiyle ilgili yapılan ilk incelemede bu kişinin Durmaz olduğu ihtimali kuvvet kazandı. DNA eşleşmesinden sonra Durmaz’ın kimliği netlik kazanacak.

Operasyonda yine arananlar listesinde bulunan Durmaz’ın kardeşi Hacı Ali Durmaz’ın da gözaltına alındığı öğrenildi. Yunus Durmaz ve kardeşi Hacı Ali Durmaz, canlı bomba eylemi hazırlığında oldukları iddiasıyla Türkiye genelinde aranıyordu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, nisan ayında 81 il emniyet müdürlüğünde gönderdiği uyarı yazısında Durmaz kardeşlerinin isimleri ve fotoğraflarına yer vermiş ve eylem hazırlığında oldukları yönünde uyarıda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48