banner39

Keşmir'in Kara Günü Türkiye'de ele alındı

ESAM ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen etkinlikte "Keşmir'in Kara Günü" sebebiyle bölgedeki meseleler ele alındı

Güncel 29.10.2014, 16:29 29.10.2014, 17:35
Keşmir'in Kara Günü Türkiye'de ele alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara’da Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ve Pakistan Büyükelçiliği tarafından "Keşmir’in Kara Günü"nü anmak için “Küresel Tahakküm ve Keşmir Meselesi” konulu bir seminer  düzenlendi. 

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, toplantının açılışında Keşmir meselesinin dünyanın en büyük problemlerinden biri olduğunu dile getirdi ve Keşmir sorununun insanların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda çözülmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin pozitif bir rol üstlenmeye devam edeceğini ve destek çabalarının sorunu çözme yönünde olacağını da sözlerine ekledi.

Akademisyen, yazar ve eski milletvekili Prof. Dr. Oya Akgönenç yaptığı konuşmada Keşmir meselesini detaylıca anlattı. Keşmir vadisinin Keşmir halkı için bir hapishane haline geldiğini belirtti. Burada ezilen insanlar, Hindistan Silahlı Kuvvetleri tarafından en kötü şekilde yapılan insan hakları ihlalinin kurbanları olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Oya Akgönenç Hindistan tarafından işgal edilen Keşmir’e uygulanan baskıcı politikaları da gözler önüne serdi. Özgürlük aşığı ülkelerin Birleşmiş Milletler'in Keşmir meselesi kararları ile ilgili üzerlerine düşen görevleri yapmalarını istedi. Prof. Akgönenç, Türk halkının Keşmir sorunu ile ilgili BM kararları kapsamında erken çözülmesi hususundaki verdiği desteği tekrarladı.

Türkiye'de üniversite okuyan Keşmirli oğrenci İşfak Başir, Keşmir’de günlük hayatın zorluklarından kısaca bahsetti. Hindistan’ın iki yüzü olduğunu söyleyen Başir, "bir yüzünde dış dünyaya demokratik bir ülke olduğunu iddia ediyor ve diğer yüzünde Keşmir halkını en kötü insan hakları ihlallerine maruz bırakıyor." dedi.

Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ayşe Faruki, sorunun ilk tohumlarının 27 Ekim 1947’de Hindistan’ın Keşmir’in barış dolu vadisini işgal ettiği zaman görüldüğünü söyledi. Cammu ve Keşmir halkının altmış yıldır temel hakları için mücadele ettiğini ifade etti. Faruki, 2 Ekim 2014 tarihinden beri Hindistan’ın Kontrol Hattını (LoC) ve Sınır Çalışmalarını (WB) ihlal etmesi konusu ile ilgili dinleyicilere güncel bilgiler verdi. 

Faruki, Keşmir halkına politik, manevi ve diplomatik açıdan tam destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Bu bağlamda Türk Devleti ve Halkının tarihi desteğine devam etmesini de takdir ettiğini belirtti.

Etkinliğe Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, düşünce kuruluşlarından temsilciler, Sivil Toplum Örgütleri, Medya ve Pakistan topluluğu katıldı

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?