banner15

Kıbrıs müzakereleri devam ediyor

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lideri Anastasiadis, ara bölgede bir araya geldi

Kıbrıs müzakereleri devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta devam eden yoğunlaştırılmış müzakere sürecine ilişkin, 2017 yılının ortalarında bir referandumdan söz edilebileceğini söyledi.

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.

Yaklaşık üç buçuk saat süren görüşmede Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

Akıncı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, ekim ayı içerisinde müzakerelerde dört başlığa (Ekonomi, AB Meseleleri, Yönetim ve Güç Paylaşımı ve Mülkiyet) odaklanacaklarını ifade ederek, hedefin bu konularda ayrılık noktalarını azaltarak minimum düzeye indirmek olduğunu söyledi.

Ekim ayındaki yoğunlaştırılmış formattaki müzakerelerde, 9 ya da 10 toplantı yapma ihtimallerinin olduğunu dile getiren Akıncı, 4 başlıkta geriye kalan konulara yoğunlaşacaklarını, bu konular üzerinde mümkün olan çok sayıda mutabakatın sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bu dört başlıklarda mümkün olan yakınlaşmaların sağlanmasının ardından, kasım ayının ilk haftasında yurt dışında bir kamp formatında toprak konularını ele almanın hedeflendiğini belirterek, "Ondan sonraki hedef de bizi güvenlik ve garantiler konularını da bağlamaya götürecek ve garantör ülkelerin de katılımıyla 5’li bir konferansa doğru yol almaktır. Burada herkes zaman faktörünün önemini kavramış durumdadır. Sayın Anastasiadis ve BM ile 2016 sonunda çözüm hedefini bir kere daha teyit ettik. Dolayısıyla bu doğrultudaki çalışmalarımızı sürdürmektir. Hedef 2016’dan önce bir politik çözümü çıkarmaktır.” şeklinde konuştu.

"PARTİ LİDERLERİNİ SÜRECE DAHİL EDEBİLİRİZ"

Bir gazetecinin, "Rum lider Nikos Anastasiadis görüşmeden sonra, 'Toprak üçüncü bir ülkede görüşülebilir. Bu durumda ulusal konseyi de davet ederiz' demiş. Siz buna nasıl bakıyorsunuz?” sorusu üzerine Akıncı şu karşılığı verdi:

“Hiçbir sıkıntı yok. Ben de 5’li toplantıya giden bir süreçte Mecliste temsil edilen parti liderlerini davet edeceğimi söylemiştin. Yurt dışında yeni formata geçtiğimizde siyasi parti liderliklerinin de bizimle beraber olması bence iyidir. Rum tarafı da bunu uygun görüyorsa onlar da öyle yapacaktır. Ama Ulusal Konsey masada olacak değildir. Yan tarafta olacak, liderleri istediği zaman kendi ulusal konseyiyle kendi düşüncelerini, fikir alış verişini yapacaktır. O kendilerinin bileceği iştir ama ben bunda bir sıkıntı görmem. İyi olur. Sürece katılım sağlanır. Yeter ki pozitif katkılarda bulunulsun. Mecliste temsil edilen parti liderlerine daha önce bu konudaki yaklaşımımı söylemiştim. Onları da bu sürece dahil edebiliriz."

REFERANDUM İÇİN TARİH

Akıncı, "İşlerin yolunda gitmesi durumunda referandum tarihi ne zaman düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Akıncı, "2017’nin birkaç ayı mutlaka anayasaların yazımı, federal yasaların yazımı, bütün teknik konuların tamamlanması için çalışılacak. Onlar siyasi bir anlaşma sağlandığı takdirde hızlı bir şekilde, çok daha geniş kadrolarla ele alınıp tamamlanacak konulardır. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, yıl sonu hedefine ulaşılması ve teknik çalışmaların tamamlanması halinde halka referandumda bilinçli oy kullanması için gerekli bir zaman dilimi de verilecek. O zaman referandum için 2017’nin ortalarına yakın bir zaman diliminden söz edebiliriz.” dedi.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda, 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 10:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35