banner39

Kıbrıs müzakereleri sürüyor

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, ara bölgede bir araya geldi

Güncel 29.07.2016, 21:08 29.07.2016, 21:08
Kıbrıs müzakereleri sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüreceklerini belirterek, "Hedef, 2016 yılını çözüm yılı yapabilmektir." dedi.

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin evsahipliğinde ara bölgede bir araya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmede Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada, Rum lider Anastasiadis ile verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, toprak, güvenlik ve garantiler konularını ele aldıklarını söyledi.

Bazı başlıklardaki ayrılık noktalarının devam ettiğini, zorlukların bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, "Bu zorlukları aşmak mümkün. Çalışmaları yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Hedef, 2016 yılını çözüm yılı yapabilmektir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, açıklamaları yaparken ihtiyatlı davranmak durumunda olduklarını, sürece zarar vermek istemediklerini belirterek, sürecin kesinlikle tıkanmış olmadığını kaydetti.

Kıbrıs'ta olası bir çözüm durumunda dönüşümlü başkanlık konusuna da değinen Akıncı, "Yürütme başlığında henüz tam mutabakat sağlanamayan konuların başında dönüşümlü başkanlık konusu geliyor. Bu konu bizim için çok önemli. Bu önem karşı tarafça anlaşılmıştır. Umarım önümüzdeki süreçte bir pürüz olmaktan çıkacaktır. Üzerinde her şeyiyle anlaştık diyemem, çünkü o noktada değiliz.” diye konuştu.

Akıncı, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikinci safhasında hedeflerinin açıkta kalmış olan konuları mümkün olduğu kadar kapatmak olduğunu belirterek, müzakere süreçlerinde başlıkların her birinin tümüyle kapanmasının kolay olmadığını dile getirdi.

Müzakere süreçlerinde bazı başlıkların ya da konuların sonraya bırakılmasının doğallığına işaret eden Akıncı, bu süreçlerde tümüyle her konuda uzlaşıya varılmadıkça parçalar üzerinde yapılan uzlaşmaların geçerli olmadığını söyledi.

Son bir yıldır devam eden müzakerelerde ve özellikle son aylarda uzlaşılan parçaların adet ve içeriğinin çoğaldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “O nedenle bu süreci umutsuz bir vaka olarak görmüyorum. Süreci önemli bir fırsat olduğunu söylüyorum. Bu fırsatın yitirilmemesi için hep birlikte kararlılıkla devam etmemiz lazım. Önemli olan sonunda halkın önüne huzur içerisinde ‘evet bu çözüm senin ve senin genç kuşaklarının geleceği için yapılabileceğin en iyisidir, bu çözüm sizin geleceğiniz için bu şartlarda en iyisidir’ diyebilecek noktaya gelmektir. Temenni ederim ki bu noktaya hep birlikte gelebilelim.”değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?