banner15

Kıbrıslı Türk ve Rumlar barış için yürüdü

Kıbrıslı Türk ve Rumlardan oluşan göstericiler, Ada'da çözüm için liderlere destek gösterisi yaptı. Ortak hazırlanan barış bildirisi ayrı ayrı liderlere sunuldu.

Kıbrıslı Türk ve Rumlar barış için yürüdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıslı Türk ve Rumlar, Ada'da çözüm için liderlerine baskı yapmak ve destek açıklamak üzere birlikte gösteri düzenledi. İki Toplumlu Barış ve Birleşme İnisiyatifi'nin dün Lefkoşa'da düzenlediği ve yaklaşık 250 kişinin katıldığı gösteride, hazırlanan barış bildirisi Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis'e ayrı ayrı sunuldu.

95 sivil toplum örgütünü temsilen Türkçe ve Rumca hazırlanan metinde iki lidere ocak ayında Cenevre'de yapılacak görüşmelerde uzlaşma için gerekli tüm adımları atmaları çağrısı yapıldı. Bildiride, "Kıbrıs halkı, liderlerimizin önceden belirlenmiş ve sağlam zemine dayanan yolda ve halihazırda karşılaşılan zorluklara yönelik yaratıcı çözümler bularak, hızlı ve tereddütsüz hareket etmesini beklemektedir" ifadesi yer aldı.

Türk kesimindeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplanan grup, "Çözüme Evet", "Barış Hemen Şimdi", "Gelecek için Evet" pankartları açtı. Mustafa Akıncı tarafından kabul edilen grup, barış için her tür desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi. Akıncı da Kıbrıs için yeni bir dönem başlatmanın zamanının geldiğine inandığını söyleyerek, ocak ayında mutlu bir sonuca gidebilmek adına her türlü gayreti gösterme sözü verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48