banner15

Kıbrıs'ta '2016' kararlılığı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile telefonda görüştü. Görüşmede yıl sonundan önce Kıbrıs'ta çözüme ulaşılabilmesi için yakın çalışma kararlılığına vurgu yapıldı.

Kıbrıs'ta '2016' kararlılığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cumhurbaşkanı Akıncı'yı telefonla arayarak, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin bundan sonraki aşaması hakkında görüş alışverişinde bulundu.


Görüşmede, bu yılı sonundan önce Kıbrıs'ta bir çözüm için iki tarafla yakın çalışma kararlılığını teyit eden Genel Sekreter ile Akıncı'nın, müzakere sürecini yıl sonundan önce sonuca taşıyabilmek için gerekli yöntemler hakkında fikir teatisinde bulundukları ifade edildi.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda, 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis'le 25 Eylül'de New York'ta 3'lü görüşme gerçekleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 19:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35