Kıbrıs'ta doğalgaz faaliyetlerine Çavuşoğlu'ndan açıklama

Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum yönetiminin tek taraflı olarak Doğu Akdeniz'de doğal gaz aramasının doğru olmadığını söyledi

Güncel 18.07.2017, 16:47 18.07.2017, 17:37
Kıbrıs'ta doğalgaz faaliyetlerine Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz’de tek taraflı sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetleri) Kıbrıs Rum yönetiminin tek taraflı olarak burada adım atması doğru değildir. Çünkü Kıbrıs adası etrafındaki rezervlerde Kıbrıs Türk halkının da hakkı vardır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan müzakerelerin
başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından adada bundan sonra başka süreçlerin olacağını, mevcut sürecin ömür boyu süremeyeceğini söyledi.

Ankara'yı ziyaret eden Estonya Dışişleri Bakanı ile düzenlediği basın toplantısında Kıbrıs'taki gelişmelere dair soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Kıbrıs adasının çevresindeki hidrokarbon rezervlerinin tüm adaya ait olduğunu belirterek Rum yönetiminin tek taraflı bazı adımlar attığını belirtti.

İsviçre'nin Crans Montana beldesinde adadaki taraflar ve garantör ülkelerin katılımı ile haziran ayı sonunda başlayarak iki hafta süren Kıbrıs konferansı sonunda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres bir anlaşma sağlanamadığını açıklamıştı.

"Kıbrıs'ta bundan sonra başka süreçler olacak, bu süreç ömür boyu gidemez" diyen Çavuşoğlu, "Bugün yapacağım KKTC temaslarında gelecekle ilgili nasıl bir yol haritası belirleyeceğimizi istişare edeceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?