banner15

Kılıçdaroğlu, kilisede mum yaktı, dilek tuttu

Köln'de çeşitli temaslarda bulunan Kılıçdaroğlu, burada Ortodoks kilisesini de ziyaret ederek mum yaktı. Kılıçdaroğlu, mum yakarken dilek de tuttu

Kılıçdaroğlu, kilisede mum yaktı, dilek tuttu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Almanya programının ikinci gününe Köln Antakya Rum Ortodoks Kilisesi'ni ziyaret ederek başladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu,  cemaatinin neredeyse tümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Antakyalılar'dan oluşan kilisenin girişinde din adamları Abdülmesih Sabuncuoğlu ve Paul Altındağoğlu tarafından karşılandı. Kilisenin duvarlarını süsleyen tarihi ikonoları hakkında bilgi verilen Kılıçdaroğlu, cemaatin "Mum yakması" isteğini de yerine getirdi.

Hürriyet'in haberine göre Kılıçdaroğlu, mumu yakarken dilek de tuttu. "Tuttuğunuz dileği bizimle paylaşır mısınız?" sorusuna (Gülerek) "Şimdi paylaşmayayım" diye cevap vererek kilise cemaatiyle kahvaltı da etti.

Kılıçdaroğlu kahvaltıda, "Türkiye farklılıkları içeren ancak bunları zenginlik olarak gören bir ülke olmalıdır. Ortadoğu’da yaşanan dramı hepimiz biliyoruz. İnsanlar hayatlarını kaybediyorlar. Biz eline silah alıp inanç farkı nedeniyle karşısındakini öldüreni kabul etmiyoruz, bunu yapan insanlıktan çıkmıştır. Bizim inancımız her inanca ve kimliğe saygı göstermektir. Bizi uluslararası arenada saygın kılacak da budur. Bizi ziyaret eden Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu da laikliğin ve evrensel değerlerin öneminden bahsetti. Emin olun huzurun kaynağı bizim ellerimizde, tercihlerimizi huzurdan yana, barıştan yana yapabilirsek eminim kendi ülkemiz barışın ana kaynaklarından biri olacaktır" dedi.

Kılıçdaroğlu programına Süryani Kilisesi,  Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Camii ve Alman Alevi Birlikleri Federasyonu'nu ziyaret ederek programını sürdürecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48