banner39

Kılıçdaroğlu: Siyasi ahlak yasası çıkaralım

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Başbakan Erdoğan'a bir kez daha "Siyasi ahlak yasasını çıkaralım" çağrısında bulundu

Güncel 07.01.2014, 13:44 07.01.2014, 17:47
Kılıçdaroğlu: Siyasi ahlak yasası çıkaralım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a yolsuzlukla mücadele konusunda 11 maddeden oluşan öneri sundu.

Kılıçdaroğlu, yolsuzlukla mücadele için Başbakan Erdoğan'a yönelik 11 maddelik bir bildiri açıkladı:

"Bize diyolar ki eleştirirsiniz ama öneriniz olmaz. Şu anda Başbakan'a açık ve net çağrı yapıyorum. Yolsuzluklar nasıl önlenir?"

1- Rüşvet ve yolsuzluklar konusunu dokulmazlıkların dışına çıkaralım. Kim rüşvet alıyorsa onu doğruca Yüce Divan'a gönderelim. Orada yargılansın. Eğer yolsuzlukla gerçekten mücadele edecekseniz.

2- Kamu İhale Yasasını Avrupa Birliği standartlarına getirelim.

3- Siyasi Ahlak Yasasını çıkarılım. Siyasette bir ahlak olsun artık.

4- Siyasi Partiler Yasasını çıkaralım. Siyasetin finansmanını şeffaf hale getirelim.

5- Adli Kolluk Yasasını çıralım. Yürütme organının yasama ve yargı üzerindeki baskısını kaldıralım.

6- Kamu harcamalarını TBMM adına denetleyen Sayıştay'ı daha da güçlü hale getirelim ve raporları mutlaka bütçe görüşmeleri sırasında TBMM'ye gelsin.

7- Ticari sır kavramını yeniden düzenleyelim. İçtüzüğü değiştirelim. Parlemanto yolsuzluklar konusunda araştırma komisyonu kuruyorsa kimse ticari sırrının arkasına saklanmasın.

8- Parlemantoda kesin hesap komisyonu kuralım. Kamu harcamalarını denetleyen kurum olsun orası. Kesin hesap komisyonunun başkanı muhalefet partisinden olsun. İktidar muhalefete hesap versin. Çağdaş demokrasilerde olan bu sistemi Türkiye'de de uygulayalım.

9- Yolsuzluk ve rüşvet konusunda dağanık bir mevzuatımız var. Tümünü toparlayalım. Yolsuzlukla mücadele yasasını çıkaralım.

10- Gelir İdaresi Başkanlığı'nı özerk hale getirelim. Vergi denetimini siyasi amaçla kullanmayalım.

11- Bağımsız idari kuruluşlar var. Sermaye Piyasası Kurumu gibi. Bu kurumları siyasetten arındıralım ve bunlar gerçekten görevlerini yapsınlar.

-Kendisini çok açık ve net bir şekilde çağrıda bulundum. Bunların bir kısmı kendisinin 2002'de yayınladığı demokratikleşme raporunda da var. Biz de savunuyoruz. Gelin hep beraber yapalım.

 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?