banner39

Kılıçdaroğlu: Tezkerelerin içeriğine bakacağız

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin sıcak savaşa girmesini istemediklerini belirterek tezkerelerin içeriğine bakacaklarını söyledi

Güncel 27.09.2014, 17:01 27.09.2014, 17:01
Kılıçdaroğlu: Tezkerelerin içeriğine bakacağız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclise getirilmesi planlanan Irak ve Suriye tezkerelerine ilişkin, "İçeriğine bakacağız. Türk Silahlı Kuvvetlerinin başka ülkenin topraklarına girmesini istemiyoruz" dedi.

30. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali'ne katılmak üzere ilçeye gelen Kılıçdaroğlu, belediyeyi ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu, Meclise getirilmesi planlanan Irak ve Suriye tezkerelerine ilişkin soruyu, "İçeriğine bakacağız. Türk Silahlı Kuvvetlerinin başka ülkenin topraklarına girmesini istemiyoruz. Yani sıcak savaşın unsuru olmasını istemeyiz. Bu düşüncemizi de defalarca dile getirdik" diye cevapladı.

ORTAOKULDA BAŞÖRTÜSÜ KONUSU

Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin dünya kadar sorunu olduğunu söyledi.

Vatandaşların borç batağında olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Neyi tartışıyoruz? '5-6-7 yaşındaki kız çocuğuna başörtüsü takalım' diye gündeme getiriyorlar. Bunlar doğru değil. Hepimizin çocukları var. Çocukların üzerine titreriz. 'Çocuğun üstün yararı' diye bir kavram var. Bizim bu kavramın gereklerini yerine getirmemiz lazım. Çocukları iyi eğitmemiz lazım. Çocuklar çağdaş dünyada ve ülkede okuyabilmeli. Aklın özgürlüğü nedir, onu öğrenebilmeli, sorduğu bütün sorulara yanıt alabilmeli. Biz çocukları alıyoruz ve siyasi meta, unsur, siyasetimizin parçası haline getiriyoruz. Günah bizim çocuklarımıza. Çocuklarımız neden bir siyasetin parçası olsun?. Siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun, bütün baba ve anneler çocuklarının üzerlerine titrer. Çocuklarının iyi eğitim almasını ister. Başörtüsüne özgürlük açısından yaklaşanlar var. 18 yaşını aşan kişinin özgürlüğü ayrı, çocukların özgürlükleri ayrıdır. 18 yaşını tamamlayan kişilere artık çocuk olarak bakmıyoruz. Onlar iyi ve kötüyü rahatlıkla birbirinden ayırabiliyor ama çocuklar bunu yapamaz.

Çocukların üstün yararı kavramı bu açıdan önemlidir. Çocuklar için özgürlük kavramı farklıdır, yetişkinler için farklı. 'Çocuklar, özgürce gidecek, başörtüsünü takacak diyorlarsa bu yanlıştır. Bu, ancak yönlendirmeyle olur."

Kılıçdaroğlu, vatandaşların borç batağında olduğunu ileri sürerek, vatandaşların asıl derdinin ay sonunu getirmek olduğunu kaydetti.

Hükümetin başörtüsü tartışmasını ortaya atarak toplumun dikkatini başka yöne çekmek istediğini iddia eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu tuzağa düşmemek lazım. Eğtim sistemimizin çağdaş olması lazım. Biz uygar bir toplumuz. Uygar dünyada bizim yerimiz. Ortadoğu bataklığında işimiz yok. 'Ortadoğu bataklığı dedim' diye Başbakan beni eleştirdi. 'Irkçılık yapıyorsun, Ortadoğu'ya bataklık denmez' diye beni eleştirdi. Güzel. Aynı sözü Sayın Cumhurbaşkanı kullandı. O da 'Ortadoğu bataklığı' dedi. Şimdi merak ediyorum. Davutoğlu acaba beni eleştirdiği gibi Sayın Cumhurbaşkanı'nı da eleştirecek mi? Adım gibi biliyorum, eleştiremez. Neden eleştiremez? Çünkü koltuğunu ona borçlu. Birine diyet borcu ödeyecekseniz veya diyet borcunuz varsa bağımsız, tarafsız başbakanlık koltuğunda oturamazsınız. Merak ediyorum, kullandığım sözler nedeniyle beni eleştirdi. Aynı sözleri kullanan Erdoğan'ı acaba eleştirecek mi? Bunun da yanıtını gerçekten merak ediyorum."

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?