banner15

Kılıçdaroğlu vekillerini 'Evet' için ikna etmiş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlıkların tek seferde geçerli olmak üzere kaldırılmasını öngören yasa değişikliğinin kabul edilmesinde, 20 milletvekilinden 'evet' oyu kullanmasını istediği iddia edildi.

Kılıçdaroğlu vekillerini 'Evet' için ikna etmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının geçici ve tek sefer geçerli olmak üzere kaldırılmasını öngören anayasa değişikliğinin kabul edilmesinde, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partilileri referanduma gidilmesini önlemek için ikna ettiği öne sürüldü.

Hürriyet’ten Deniz Zeyrek, Kılıçdaroğlu’nun CHP’lilerden teklifin referanduma gitmemesi için 20 ‘Evet’ oyu istediğini, buna ikna etmek için de partililere “Hapis cezası alabilir, siyasi hayatımı bitirebilirim. Ancak referandum tehlikesinin neden olacağı karanlık tabloyu engellemek için değer” dediğini yazdı.

Buna göre Kılıçdaroğlu, destek istediği milletvekillerine, şunları söyledi: “Kullanacağınız ‘Evet’in anlamı şu: Dokunulmazlık kalkacak. Kalkınca da ben ve başka CHP’liler yargılanacağız. Belki de bir yıldan fazla ceza alacağım ve siyaset yapmamın önü kesilecek. Ancak, AKP’nin ‘referandum’ kumarı, ülkenin geleceğini karartacak sonuçlar yaratacak. Türkiye’nin geleceği için kendi siyasi geleceğimi riske attığımın farkındayım.”

Dünkü son oylamada teklifin kabulü için 550 vekilden en az 330’unun ‘Evet’ oyu vermesi gerekiyordu. Referandumsuz anayasa değişikliği ise en az 367 ‘Evet’ oyu gerektiriyordu.

İlk turdaki iki oylamada 350 ve 357 ‘Evet’ çıkması referandum ihtimalini güçlendirmişti. Ancak son oylamada CHP’nin tavrı etkili oldu ve teklifin tümünün oylaması 376 oyla kabul edildi. Böylece referandum zorunluluğu ortadan kalktı.

DÖRT MADDEYLE İKNA

CHP’lilerden edinilen bilgilere göre, Kılıçdaroğlu ve kurmayları son oylama öncesi dört maddede şu değerlendirmeleri yaparak ‘Evet’ oyu vermeleri ‘gerektiği’nin gerekçelerini şöyle anlattı:

* İlk tur oylamaları AKP ve MHP’nin desteğiyle ‘Evet’ oylarının 330 altına düşmeyeceğini gösterdi.

* CHP destek vermese dahi 317 vekili bulunan AKP’yle, 40 sandalyesi bulunan MHP’nin ‘Evet’ oylarıyla 330 aşılacağı aşikar. Bu durum referandumu zorunlu hale getiriyor. Referandum süreci ve tarafların atacağı adımlar, yüksek gerilim hattındaki Türkiye’yi daha sıkıntılı günlere taşıyabilir.

* AKP, dokunulmazlık referandumuyla ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini içeren bir anayasa değişikliğini aynı anda seçmen karşısına çıkarabilir. MHP’nin de partili cumhurbaşkanlığına destek vermesi durumda, rejim değişikliği aynı safta duracağı dokunulmazlığın kaldırılması referandumunun rüzgârından destek bulabilir.

* AKP’lilerin de arasında birçok kesim teklifin ‘toptancı bir yaklaşım’ ile ele alındığını, birçok yanlışı bünyesinde barındırdığını ve anayasaya aykırı olduğunu düşünüyor. Bunu teşhir etme amacı hasıl oldu.

Kaynak: Diken.com.tr

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 14:47
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48