banner39

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete; darbe yasalarını değiştirelim

CHP’nin 35. Olağan Genel Kurultayı Ankara Arena Spor Salonu'nda konuşma yapan Kılıçdaroğlu hükümete seslenerek darbe yasalarını beraber değiştirelim çağrısı yaptı

Güncel 16.01.2016, 12:02 16.01.2016, 15:09
Kılıçdaroğlu'ndan hükümete; darbe yasalarını değiştirelim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

35. Olağan Genel Kurultayı'nda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Genel Başkanına açık çağrıda bulunuyorum; siz bu ülkede özgürlükçü bir demokrasi istiyor musunuz? İstiyorsanız gelin darbe hukukunu tümüyle değiştirelim. 12 Eylül, 12 Mart döneminden kalan darbe yasalarını değiştirelim. Anayasa da darbe hukukunun bir parçası. Bunları değiştirebilirsek Türkiye'ye demokrasiyi getirmiş oluruz." açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu yaprığı konuşmada Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi. Ülkenin doğalgaza bu kadar bağımlı olmasından dolayı hükümeti suçladı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından önemli satır başları şöyle;

"35. kurultayımızda hapishanelerinde gazetecilerin olmadığı, hiçbir çocuğun teröre kurban gitmediği bir ortamda olsun isterdik."

"Her gün şehit haberinin, ölüm haberlerinin geldiği bir atmosferi yaşıyoruz."

"Terör örgütü dağılma sürecine girmiştir. 0 terörle bir Türkiye devraldı. Bugün geldiğimiz noktaya bakın. Terör örgütü palazlandı, büyüdü..."

"Darbe yasalarının değişmesi konusunda toplantılara katılıp fikirlerimizi söyleyeceğiz. Yeni darbe yasası Türkiye'ye dayatılmasın. AKP Genel Başkanına açık çağrıda bulunuyorum: Gelin darbe hukukunu tümüyle değiştirelim, çoğulcu, özgürlükçü demokrasiyi getirelim."

"Düşüncelerini açıkladılar diye insanların evlerine giriliyor, gözaltına alınıyorlar. Akademisyenler bir diktatör bozuntusunun emriyle gözaltına alınıyorlar. Bu insanların kapısına nasıl özel harekatçıları gönderip gözaltına aldırıyorsun. İnsanlar özgürce düşüncelerini dile getirebilmeli"

"Devletin ekmeğini yeyip devlete düşmanlık ediyorlar" diyor. Devletin ekmeğini yeyip aile boyu devletin malını yiyenler acaba neyi düşünüyorlardı. Oturduğun yer devleti soyma makamı değil."

"Cumhurbaşkanını halk seçer. Cumhurbaşkanının görevleri vardır. Anayasa'nın 101'inci maddesi tarafsızlığını, 103'üncü maddesi yeminini içerir. "Üzerime aldığım görevi, tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim" diyor.

Namus ve şeref kavramı bu toplumda ne kadar önemli biliyorum. Namus ve şeref bizim için tartışılmazdır. Dün yine bize sataşmış. Diktatör bozuntusu olan adam, senin için namus ve şeref ne anlama geliyor? Ya adam gibi durur tarafsızlığını gösterirsin, ya da her gün sana namus ve şeref kavramını hatırlatacağım. Sen bu yemini niye ettin? Namus ve şereften ne anlıyorsun? Ya tarafsız olursun ya da bu lafları ağırlaştırarak devam ederim.

Bir de sen dindar geçiniyorsun. Sanki kendisinden başkası dindar değil. Dindar bir insan için namus ve şeref ne anlama gelir? Sayın Davutoğlu beni eleştirebilir ama tarafsız bir kişi tarafsızlığını bozarsa ona namus ve şerefi yeminini hatırlatırım.

Amacımı bu ülkede insanlar özgürce, adalet içinde yaşayabilsin. Ahlakın ve adaletin yüceldiği bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. Savaşın olmadığı, kardeşliğin egemen olduğunu bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz. İnançları güçlü bir Türkiye istiyoruz. Hiçbir ayrım yapmadan huzur içinde yaşamak istiyoruz. Böyle bir Türkiye bizim hayalimiz. Böyle düşünen tüm yurttaşlarımıza kapılarımız açık. Gelin dördüncü büyük devrimi yapalım. Siyaset köşeyi dönme, mevki makam aracı olmasın."

 

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?