Kılıçdaroğlu'ndan hükümete G.Doğu eleştirisi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kurultay sonrası partisinin ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada ülkenin doğusunu Suriye ve Beyrut'a benzetti

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete G.Doğu eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay sonrası partisinin ilk grup toplantısında konuşuyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bölgeden fotoğraflara bakın Suriye'den, Beyrut'tan ne farkı var. Bunu sorgulamayacaksak neyi sorgulayacağız?

Terör örgütleri kendi bölgelerinde mahkemeler kurarken bunlar seyrediyordu. Şimdi kalkmışlar, aslan kesiliyorlar. Önce bunun hesabını vereceksiniz.

Türkiye'de kimsenin yüzü gülmüyor. Herkeste şu anda güvenlik kaygısı var. Çocuğu işsiz bunu düşünmüyor artık. Yazık günah değil mi?

HRANT DİNK

Hrant Dink'in gerçek faillerinin ortaya çıkmasını istiyoruz. Bu güçler ortaya çıkarılmadıkça siz bu tip olayları engelleyemezsiniz. Faili meçhul kara bir lekedir. Sayın Nedim Şener, bu konuda kitap yazdı. Sen nasıl bu belgeleri yazarsın diye Silivri'ye gitti. 9 yıl geçmiş. AKP hükümetinde faili meçhullerin sayısı 208. Diyorlar ya 'Bizde faili meçhul yok'. En belirgini de Hablemitoğlu. Faili ortada yok. Tahir Elçi... Kızı ümidini kesmiş. Türkan Elçi, 'Nasıl vurulduğunu öğrenmek istiyoruz' diyor.

"YENİ ANAYASA İÇİN AÇIK ÇEK VERİYORUZ"

Kurultayda söyledim, özgürlükçü demokrasiyi getireceğiz. Birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Parlamenter sistem Osmanlı'dan bu yana var. İyi çalışıyor mu, hayır çalışmıyor. Ama neden iyi çalışmadığını açıkladım. Darbe yasaları nedeniyle iyi çalışmıyor. darbe yasalarını değiştirelim. Aynı çağrıyı Davutoğlu'na tekrar yapıyorum. Parlamenter sistemin gerçek anlamda çalışmasını istiyorsanız darbe hukukundan Türkiye'yi arındıralım. Açık çek veriyoruz. Demokrasiyi savunuyorsan gel kardeşim, beraber yapalım.

"ERDOĞAN'A YÖNELİK SÖZLERİMİ TEKRAR EDİYORUM"

Benim Cumhurbaşkanı'na yönelik sözlerim oldu. Şimdi o sözleri tekrar edeceğim: 'Senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Oturacaksın bunun hesabını vereceksin. Ya adam gibi tarafsızlığını korursun, saygı görürsün. Tarafsızlığını korumazsan sana her gün namus ve şeref kavramını hatırlatacağım. Sen bu yemini neden ettin? Sende namus ve şeref ne anlama geliyor?' Bu kadar açık. Bunu açıkladım, koro halinde başladılar. yaygın bir saldırı başladı. Bu arada tabii cumhuriyet savcılığı da soruşturma açmış. Önce o savcıya seslenmek isterim. Saray'ın kapıkulluğunu yapan adama cumhuriyet savcısı denmez. Sanıyor ki, davayı açtılar diye duracağız. Sen kim, dava kim? 'Biz bu yola çıktıysak ölümüne demokasiyi savunacağız' dedik.

Sanıyorlar ki kendilerinden korkacağız. Savcı da olsa, başbakan da olsa Allah'tan başka kimseden korkmayız. Aslında kendisine diktatör dediğim için değil, diktatör bozuntusu dediğim için bozuluyor. Diktatör de olamıyor. Daha önce diktatör de dedim. Ne zaman ki diktatör bozuntusu dedim o zaman bozuluyor. Mahkemeye Meclis'te ettiği yemini göndereceğim. Ölümüne kadar arkasında durduğumu iki kavram varsa namus ve şereftir. Hakime göndereceğim, o yemini ben yapmadım. O yaptı. Ben kendisine yeminine sadık kalması gerektiğini hatırlatıyorum.
Cumhurbaşkanlığı makamı, delidir ne yapsa yeridir makamı değildir. Bunun bir de başdanışmanı var. Şeref Malkoç. O da başka bir fırıldak, partiden partiye geziyor. Ahlakı savunmak, şerefi savunmak ne zamandan beri edepsizlik oldu. Ben namusu savunuyorum. Talimat veriyor, cumhuriyet savcısı derhal soruşturma açsın diyor. Ben de takipçisi olacağım. AİHM'e kadar gideceğim. Davutoğlu da 'Cumhurbaşkanı'na yaptığı ithamı aynen iade ederim' diyor. Namus ve şerefi kabul ediyorum. Namus ve şerefi ayaklar altına alanı ben affetmem.
Neredeyse hava durumunu da cumhurbaşkanı açıklayacak. Her sabah lütfen cumhurbaşkanına hava durumunu versinler. Konuşacaksa bari bu konuda da konuşsun. Cumhurbaşkanlarının bir toplumda saygınlığı olmazsa olmazdır. O saygı çerçevesinde dili ve üslubu olması lazım. Birisinin haddini bildirmesi lazımdı, ben de o görevi üstlendim.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 14:09
banner53
YORUM EKLE

banner39