banner15

Kılıçdaroğlu'nun yardımcısı ABD sözcüsü gibi

CHP'li eski vekil Erdal Aksünger, ABD'nin Sarraf üzerinden Türkiye'den bazı şeyler elde edeceğini, Türkiye'nin bunları kabul etmemesi halinde ise felaket olacağını söyledi

Kılıçdaroğlu'nun yardımcısı ABD sözcüsü gibi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, ABD'de tutuklanan ve 75 yıl hapis cezası istenen Rıza Sarraf üzerinden Türkiye- ABD ilişkilerini değerlendirirken "Amerika Sarraf’ı herhangi bir şey elde etmeden bırakmaz. Türkiye ‘bunları kabul etmiyoruz’ diye ABD’ye çatarsa felaket senaryosudur. O zaman Türkiye yalnızlaşmaya bırakılır. Ambargo ihtimali ortaya çıkar. Bu kara senaryonun olmayacağını umuyorum" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Kordon Otel'de düzenlediği basın toplantısında, ABD'de tutuklanan ve 75 yıla kadar hapsi istenen Rıza Sarraf'ın durumunun Türkiye ve ABD ilişkilerini nasıl etkileyeceği ile ilgili görüşlerini sundu. Aksünger, Sarraf'ın ABD'de tutuklanması için "Gerçek neyse yargılansın ama Türkiye’yi mahkum etmeyin. Amerika Sarraf’ı herhangi bir şey elde etmeden bırakmaz. ‘Arkasında olanlara da bir mesajdır’ diye kendileri söyledi. Türkiye’yi dizayn ile ilgili bir konu mudur, failleri yakalama ile ilgili mesaj mıdır ayrı bir konu. Türkiye 'Bunları kabul etmiyoruz’ diye ABD’ye çatarsa felaket senaryosudur. O zaman Türkiye yalnızlaşmaya bırakılır. Ambargo ihtimali ortaya çıkar. Bu kara senaryonun olmayacağını umuyorum. Devletin imkanını kullanmadan bunları yapabilmek mümkün değil. Adama ödüller verdiler. ‘Olmayan saçlarımızı yolacağız’ diyordum. Umut ediyorum ki Türkiye buradan çok zarar görmez. Zaten ekonomik olarak zor bir süreç bekliyor bizleri. Faillerin ortaya çıkarılması için yargılamanın başlatılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

"İDAM KONUSUNDA DA MUTABIK MISINIZ?"

İran’da yatırımları bulunan İranlı işadamı Babek Zencani hakkındaki idam kararı ile ilgili de iddiada bulunan Aksünger, şunları söyledi:

"Başbakan Davutoğlu, üç hafta önce İran’a gitti. İran’da bütün yetkililer ile görüşüp sonra Tahran’da basın toplantısı yaptı. ‘İran’la tüm konularda mutabıkız’ dedi. Birkaç saat sonra Zencani hakkında idam hükmü verildi. İran ile hangi konularda mutabıksınız? Bu, idam hükmü konusunu da içeriyor mu? Sayın Cumhurbaşkanı da mutabık mı? Rıza Sarraf konusu 17- 25 Aralık dosyaları ve bakanlarla tek başına ilintili bir konu değil artık. Aradan üç, dört hafta geçti. Zencani İran’da gözaltına alınıp tutuklandı. Savcı Baharara’ya 15 Aralık 2015’te bilgi veriyorlar. 3 ay sonra Sarraf Amerika’ya gidiyor ve tutuklanma kararı veriliyor. Sarraf Türkiye’de de birileri tarafından aklanmaya çalışılırken verdiğimiz demeçler vardı. ‘Siz bakanları aklamaya çalışırken uluslararası suç örgütünü aklar duruma gelirsiniz’ demiştik.

Rıza Sarraf’ın yakalanmasının ardından “Hukuka hukuk işletilmeye çalışılacak" diyen Aksünger, sözlerini şöyle konuştu:

"Rıza Sarraf’ın mal varlığının Türkiye’de olduğunu söylüyorlar. Hepsi bu mu acaba? 500 milyon dolar gibi rakamlar söyleniyor. Ben servetinin hepsinin Türkiye’de olduğuna inanmayan bir insanım. Üç bakanın konusu, Rıza Sarraf odaklı konulara eş değer gidiyor. Hukuka hukuk işletildiğinde ‘gel bunu yargılıyorum, ambargoyu Türkiye’de nasıl deldi’ diyecek. 17 Aralık’ta ambargo denilirken bir kamu bankası işin içinde vardı. Para transferi konusunda ortada bir şey gözükmüyor olabilir ama zaten bu işler böyle olur. 2012’de ambargo gevşetildiğinde Türkiye ve buna benzer ülkelere Birleşmiş Milletler’de denildi ki; ‘Ambargoyu gevşetiyoruz, siz İran’dan doğalgaz ve petrol alabilirsiniz, karşılığında ürettiğiniz bir şey vereceksiniz.’ Buna kimyasallar, silah dahil değildi. Bizimkiler altın verdiler. Altın verdiğini kabul ediyorsan ambargoyu deldiğini kabul ediyorsunuz. İçeride ürettiğimiz bir şey verseydik domates, patates verecektik. Bunların 30 milyar dolarlık ihracat yaptığını düşündüğünüzde içeride kalan tortu inanılmaz olacaktı. Biz altın verdik, buğday verdik. Buğday Dubai’den gelmiş gibi görünüyor, Dubai’de buğday üretilmiyor."

"CHP ELİNDEN GELEN HER ŞEYİ YAPAR"

Başbakana verilen MİT raporunda “Rıza Sarraf tehlikeli ve bakanlarla ilişki kurup Türk vatandaşlığına geçmek istiyor" ifadelerinin yer aldığını kaydeden Aksünger, "Kimse kaale almıyor. Bu rapor dosyalarda vardı, bu arkadaşlar Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e gidip ‘sıkıntı doğurabilir’ diyor. Babacan, ‘Doğalgaz alıp altın verdik’ diyerek itiraf etmiş oluyorsun. ‘Ambargoyu deldim’ diyorsun. Yapılma şeklini bilmek zorundasınız" dedi. Aksünger, öne sürdüğü “kara senaryo" durumunda CHP’nin tutumuyla ilgili, “Ülke batağa girmesin diye CHP elinden gelen her şeyi yapar. Bu pislik yapanları aklama konusunda ‘sesinizi çıkarmayın’ diyemeyiz. İlişkilerin gelecek dönemde daha sıhhatli yürümesinin zeminin hazırlamak için çalışıyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 15:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48