Kilis barajında 3 günlük su kaldı

Son 3 yılda yaşanan kuraklık ve Suriye krizi sonrası Kilis'in aldığı göçün de etkisiyle ciddi bir su sorunuyla karşı karşıya kalındı

Kilis barajında 3 günlük su kaldı

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, içme suyu sıkıntısı nedeniyle kentte kademeli su kesintisi uygulanacağını belirterek, "Seve Barajı'nın ana gövdesi kurumuş, dipte çok az bir su kalmış vaziyette, o da tamamen dip suyu. Artık su seviyesini ölçemez hale geldik. Barajda tahmini 3-4 günlük suyumuz kalmış vaziyette." dedi.

Kara, son gelişmeleri incelemek üzere gittiği Seve Barajı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, son 3 yılda yaşanan kuraklık ve Suriye krizi sonrası kentin aldığı göçün de etkisiyle kentin ciddi bir su sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Belediye olarak bugün yaşanacak sıkıntıları daha önceden gördüklerini ve bir dizi önlem aldıklarını anlatan Kara, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın talimatıyla DSİ Genel Müdürlüğü Kilis'te bir taraftan hızlı bir şekilde Afrin Barajı'nı devreye soktu ve ihalesini yaptı. Şu anda yüzde 83 oranında tamamlandı. İnşallah bu sene sonu itibarıyla Kilis'in 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan baraj su tutmaya başlayacak. Bu aşamada bizim geçici tedbirlere ihtiyacımız vardı. Bundan dolayı da DSİ Genel Müdürlüğümüz ile beraber 50'ye yakın kuyu açtık ve 9'undan verimli su çıktı. 15-20 Eylül tarihinde kuyuları devreye sokmayı hesaplıyoruz. Barajdan alacağımız suyun yarıdan biraz fazlasını buralardan temin etmiş olacağız."

Kara, Kilis'in günlük 30 bin ton içme suyu ihtiyacının olduğunu, bunun 7 bin tonunu, Yeni Yapan ve Narlıca göletlerinden temin ettiklerini, kuyuların devreye girmesiyle bu rakamın 22 bin tona ulaşacağını, bu sayede ihtiyacın büyük ölçüde giderileceğini aktardı.

Su sorunun giderilmesi yönünde devletin gerekli tedbiri aldığını yineleyen Kara, ancak vatandaşların da israf etmemesi uyarısında bulundu.

Kara, şunları kaydetti:

"Kilis'i üçe böldük. Depolarımız şişmediği ve dolmadığı sürece verdiğimiz su belli bölgelere gidiyordu. Diğer bölgelere gidemediğinden dolayı bölünen bölgelerin tamamına su verelim diye 3 günde bir şekilde 15-20 Eylül'e kadar su kesintisi kademeli olarak devam edecek. Bu durumda ihtiyacı karşılaşacak kadar suyumuz var. Ondan sonra inşallah günlük su vermeye devam edeceğiz fakat barajımız su dolana kadar 21.00 ile 07.00 aralığında kesintiler devam edecek."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kazim
Mehmet Kazim - 5 ay Önce

Millet belediyeye yuklenip duruyor.Ne yapsnlar gerekli calsmalar daha onceden hesaplanip baya bir tedbir alinmis.
Bizlerinde israf etmeden su krizini hep birlikde çozmemiz gerekli. Niye buraya bu kadar insanin yerlesmesinde Kilis'in kabahati yok mu? tbikude var.Millet evini dukkanini kiraya verdi .Kendileri lux pesinde rahat etmeye kalkti sonrada millet mirin kirin dedikodu edior.

banner39