Kilis İHH görevlisi serbest bırakıldı

Van merkezli olarak başlatılan operasyonun Kilis ayağında büyük sansasyonla gözaltına alınan İbrahim İlgi serbest bırakıldı

Kilis İHH görevlisi serbest bırakıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Van merkezli olarak başlatılan ve 6 ilde devam ettirilen operasyonun Kilis ayağında İnsani Yardım Vakfı İHH'nın Kilis'teki ofisine baskın yapılmıştı. Baskında gözlatına alınan İHH çalışanı İbrahim İlgi bugün savcılık soruşturmasının ardından serbest bırakıldı.

Vakfın Kilis çalışanı İbrahim İlgi büyük sansayon ve spekülasyonlarla gözaltına alınmıştı. İbrahim İlgi ev adresi ve evinde olduğu bilindiği halde ofisinde aranmış ve ofisteki bilgisayarların hepsine el konulmuştu. İbrahim İlgi operasyonu duyunca gelip kendisi teslim olmuş ve gözaltına alınmıştı.

İlgi'nin gözlatına alınması büyük sansasyon ve iddialarla gerçekleşmişti ancak iddiaların gerçeği yansıtmadığı İHH tarafından açıklandı. İlgi'nin savcılık sorgusunun ardından tutuklanmasını gerektirecek bir sebebin olmadığı anlaşıldığı gerekçesiyle serbest bırakıldığı belirtildi. İbrahim İlgi bugün akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

 AVUKAT'I AÇIKLAMA YAPTI

Avukat Cihat Gökdemir, Van merkezli operasyona ilişkin, "Gözaltına alınanlar arasına iki İHH'lıyı katarak, İHH'ya operasyon yapmaya çalıştılar. O iki kişiyi bugün savcılık mahkemeye çıkarma gereği bile duymadan serbest bıraktı" açıklamasını yaptı.

Gökdemir, yaptığı açıklamada, operasyon kapsamında gözaltına alınanlardan çoğunun El Kaide'den dolayı alındığını söyledi. 

Avukat Gökdemir, "Bu insanların arasına iki İHH'lıyı katarak, aslında İHH'ya operasyon yapmaya çalıştılar. O iki kişiyi bugün savcılık mahkemeye çıkarma gereği bile duymadan serbest bıraktı" diye konuştu.

Serbest bırakılan iki müvekkilinin, ne telefon kayıtlarında ne de başka bir yerde herhangi bir örgüt bağlantısı bulunmadığının çok net olduğunu vurgulayan Gökdemir, "Bu bir komploydu. Amaçlanan, İHH ile El Kaide'yi aynı fotoğraf altında uluslararası medyaya sunmaktı. Fotoğrafı sundular ve başardılar" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 22:08
banner53
YORUM EKLE

banner39