banner15

Kimlik hırsızlığında şüpheler ve endişeler büyüyor

Yabancı bir internet sitesinde 50 milyona yakın TC vatandaşının kimlik bilgilerinin yayınlanması beraberinde çok sayıda soru işareti getirdi

Kimlik hırsızlığında şüpheler ve endişeler büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sanal korsanların 50 milyona yakın Türkiye vatandaşının kişisel bilgilerinin yer aldığı veri tabanını internette yayınladığı bildirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, iddialarla ilgili yaptığı "Mernis bilgilerinin çalındığı iddiası doğru değildir." dedi ancak konuyla ilgili soru işaretleri sürüyor.

Bazı kaynaklar ise söz konusu sızıntının 2010 yılında Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun veri tabanından çalındığını belirtiyor.

İsmet Berkan bugünkü yazısında kimlik bilgilerinin yayınladığı siteye Türkiye'den erişim yasaklandığı için VPN uygulaması ile girerek bilgileri bilgisayarına indirdiğini belirtti.

Berkan, belgelerde 2011 seçimi öncesi seçmen sıfatı kazanmış 46 milyon 611 bin 709 vatandaşın TC kimlik numaraları, anne-baba isimleri, nüfusa kayıtlı oldukları yer, doğum tarihleri ve Merkezi Nüfus Sistemi (MERNİS)'teki adreslerinin yer aldığını kaydetti.

Berkan, indirdiği belgerelere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Subayevleri'nde; Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ise İstanbul Bahçelievler'de kayıtlı olduğunu belirtiyor.

Sadece TC kimlik numarası ile de başkası adına birçok işlem yapılabiliyor. Buna rağmen 2010'da meydana gelen bir hırsızlıktan sonra herhangi bir önlemin alınmamış olması soru işaretlerini arttırıyor.

İsmet Berkan'a göre hırsızlık sonucu oluşabilecek zararları önlemenin en önemli yolu Türkiye'deki tüm vatandaşların TC kimlik numaralarının değiştirilmesi. Berkan, bunun algoritmayla otomatik olarak değil, silbaştan yapılması gerektiğini savunuyor. Eski ve yeni numaralar arasında bir bağ bulunmaması, birinden diğerine ulaşılamaması gerekiyor.

Öte yandan MERNİS'teki bilgilere çok sayıda kişi ve kurum ulaşabiliyor. Telefonla arayarak kendisini savcı, hakim veya polis gibi tanıtıp dolandırıcılık yapmak isteyenlerin kişilere aişt birçok bilgiye sahip olması da bir başka soru işareti.

SATARKEN YAKALANMIŞLARDI

2010 yılında İstanbul polisi kişilerin tapu ve üzerlerine kayıtlı araç bilgilerini içeren bir dosyayı avukatlara satan bir şebekeyi yakalamıştı. Avukatlar bu dosyaya 2 bin - 3 bin arasında bir fiyat vererek icra takibi işlemlerini daha kolay yapıyorlardı. Polis şebekenin kazancının 3 milyon civarında olduğunu açıklamıştı.

Bilgilerin 2010'da YSK'dan çalındığına dair iddia daha ağır basarken MERNİS'ten çalındığını öne sürenler de var.

Bloomberght'nin haberine göre, hacker'lar yaklaşık 50 milyon Türk vatandaşının kişisel bilgilerini içeren bir veri tabanını online postaladı. Associated Press'te yer alan haberde, bu sızmanın gerçekliğini denemek için 10 Türk vatandaşının kimlik numarasının isimleri ile karşılaştırdığı ve bunların sekizinin doğru çıktığı kaydedildi.

Bilgilerin çalınmasından sorumlu olan hacker grubunun ise Anonymous olduğu öne sürülmüştü. Verilerin 2008 yılına ait olduğu da iddialar arasında.

İnternet korsanlarının sık olarak hassas bilgilere ulaşabiliyor olması, sadece Türkiye'nin sorunu değil. Kısa bir süre önce de ABD'deki memurların bilgileri çalınmıştı. Çalınan bilgiler içinde federal hükümet için çalışan 22 milyon memur ve sözleşmeli çalışanın kişisel bilgileri ile milyonlarca gizli belge de bulunuyordu.

Amerikalı yetkililer, bu bilgilerin Çin’in bir casusluk operasyonu sonucu ele geçirildiğine inandıklarını belirtmişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 11:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48