banner39

Kırıkkale’de apartmanda teravih, Elazığ’da balkonda mukabele

Elazığ’da bir apartman da ikamet eden vatandaşlar, her yıl Ramazan ayında camilerde sürdürdükleri mukabeleden uzak kalmamak için balkonlarına taşıdı. Kendilerince bir çözüm bulan apartman sakinleri balkonlarında sosyal mesafeyi koruyarak okunan Kur’an-ı Kerim’i takip etti.

Güncel 06.05.2020, 12:25
Kırıkkale’de apartmanda teravih, Elazığ’da balkonda mukabele

Elazığ'da balkonlarda mukabele okunurken, Kırıkkale'de ise Din görevlisi İsa Selci, tüm apartmana teravih namazı kıldırıyor.

 Kırıkkale’de Yüksek İhtisas Hastanesinde din görevlisi olarak çalışan İsa Selci, koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerin kapalı olması nedeniyle Ramazan ayının ilk teravih namazını evde ailesiyle kıldı. Komşularından gelen talep üzerine Selci, koronavirüs tedbirlerini de göz önünde bulundurarak, diğer dairelere namaz sırasında kullanılmak üzere hoparlör koyarak ses sistemi oluşturdu ve onlara da namaz kıldırmaya başladı.

İsa Selci, Ramazan’ın ilk günü eşi ve çocuklarıyla evde cemaatle teravih namazı kılarken seslerini komşularının işittiğini söyledi. Yakın komşularının da o gün kendilerine uyarak namaz kıldıklarını anlatan Selci, şöyle konuştu:

“O gün namazın ardından kendilerine de namaz kıldırmam noktasında ricada bulundular. Ben de düşüneyim ve değerlendireyim dedim. İstişarelerde bulundum, kıldırılabilir veya kıldırılamaz anlamında. Neticede komşulara birer hoparlör ayarlayarak ikinci gün itibariyle namaz kılmaya başladık. dedi

Selci, koronavirüs sürecinde sağlık açısından büyük risk olduğundan çok hassas ve dikkatli olduklarını dile getirdi.

Elazığ’da korona nedeniyle mukabele geleneği balkonlarda devam ediyor

Öte yandan Elazığ’da bir apartman da ikamet eden vatandaşlar, her yıl Ramazan ayında camilerde sürdürdükleri mukabeleden uzak kalmamak için balkonlarına taşıdı. Kendilerince bir çözüm bulan apartman sakinleri balkonlarında sosyal mesafeyi koruyarak okunan Kur’an-ı Kerim’i takip etti.

Apartman sakinleri olarak Ramazan ayında mukabele yapmayı uygun gördüklerini ifade eden Yavuz Karadurmuş adlı vatandaş, “Birlikte sosyal mesafeyi koruyarak mukabele yapıyoruz. Mukabelenin ne kadar önemli olduğunu bilerek, salgın olmasına rağmen yine de bu geleneği bırakmamaya gayret gösterdik. Bizler bütün apartman sakinleri olarak yaptığımızı istişareler sonucunda bu ramazan ayı boyunca her gün öğlen namazında balkonlara çıkarak mukabeleye eşlik edeceğiz” dedi.

Kaynak: Avustralyapostası

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?