banner39

Kırklardağı skandalında PKK 'tehdidi'

Yapımında PKK'ya para aktarıldığı belirtilen, Dicle kıyısındaki Kırklar Dağı projesinin ilk müteahhidi Ufuk Eser Subaşı, HDP'li Abdullah Demirbaş aracılığıyla, örgütün kendisinden 47 daireyi haraç olarak aldıktan sonra PKK'nın kendisini ölümle tehdit edip kentten gönderdiğini söyledi

Güncel 07.08.2015, 10:57 07.08.2015, 11:08
Kırklardağı skandalında PKK 'tehdidi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyabakır'ın Sur ilçesinde, Dicle Nehri kıyısındaki Kırklar Dağı Yaşam Konutları'yla ilgili "PKK'ya fon aktarıldığı" gerekçesiyle başlatılan soruşturma sürüyor. İfadeleriyle PKK-HDP haraç çarkını ortaya çıkaran ve operasyonu başlatan projenin ilk müteahhidi, emekli Yarbay Ufuk Eser Subaşı, PKK ve eski Sur Belediye Başkanı, HDP'li Abdullah Demirbaş tarafından ölümle tehdit edildiğini ve Diyarbakır'dan silah zoruyla gönderildiğini söyledi.

Sabah'ın haberine göre soruşturma kapsamında PKK'ya 4.5 milyon lirayı aktaran ise Diyarbakır'da ünlü kuyumcu S.A. çıktı.

Kentin en lükts bina projesi arsa sahipleri Namık Avşar ve Fatma Kuyucu'yla yapılan anlaşmanın ardından 2010'da 70 dönüm arazide başladı. Toplamda 624 konut, otel ve teleferik inşa edilecekti. Ancak Subaşı'nın başına gelmeyen kalmadı.

İmar karşılığında HDP'li eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş aracılığıyla PKK'ya 47 daire, belediyenin istediği 4 taziye evi ve Diyarbakır'da çekilen 'Yangın Var' filmine 500 bin lira bağış yapmak zorunda kaldığını söyleyen Subaşaı "İnşaatlara başladıktan sonra belediyelerdeki HDP'liler sürekli bir şeyler istemeye başladı. Diyarbakır'dan ceketimi bile almadan gönderildim" dedi.

POLİSE HARAÇ ÇARKINI ANLATTI

KCK'nın görüşmek isteğini polise bildirdiğini söyleyen Subaşı "Ankara'dan özel bir operasyon ekibi geldi. Mardin'de ve Urfa'da bu ekibin başındaki komiserlerle görüştüm. Yakında operasyona başlayacaklarını söyleyip gittiler. Polislerden haber beklerken beni bir gece 2 silahlı adam otelden aldı. Mardin yolu üzerinde bir yere götürdüler. Burada KCK yetkilisi inşaatlardan yüzde 7 pay ve 1 milyon lira istedi. Eğer vermezsem beni öldüreceklerini söyledi. Sattığım evlerden 47'sini KCK'lıların isteği üzerine Demirbaş'a verdim. Arsa sahibi Namık Avşar aracılığıyla da 500 bin lirayı KCK'lılara gönderdim. Bu gelişmelerin ardından Ankara'dan 2 polis yanıma geldi. Yaklaşık 30 kişilik bir ekiple 1 yıl boyunca, KCK'nın insanları tehdit edip zorla para almasını engellemek için Diyarbakır'da beraber çalıştık" dedi. Subaşı'nın Sabah'ta yer alan açıklamlarından öne çıkan başlıklar şöyle:

KCK'lılara 47 daire ve 500 bin lira verdikten sonra Demirbaş, kendisini yanına çağırdığını belirten Subaşı KCK'lıların da isteğiyle projedeki tüm haklarımdan silah zoruyla tüm haklarımdan vazgeçirildiğini söyledi.

Konunun özel yetkili mahkemeye taşındığını söyleyen Subaşı paralel polis ve savcıların bir şey yapmadığını ifade etti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?