banner15

Kırşehir'deki saldırıyla ilgili yeni görüntüler | VIDEO

Kırşehir'deki "terör protestoları" sırasında yüzlerce saldırganın, emniyete 70 metre mesafedeki Diyarbakır Tatlı ve Lahmacun Salonu'nun adını önceden duyurarak, iş yerini hedef aldıkları; daha sonra, diğer iş yerlerine yöneldikleri görüldü

Kırşehir'deki saldırıyla ilgili yeni görüntüler | VIDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırşehir’de, geçen 8 Eylül’de yapılan 'terör protestosu' sonrası Diyarbakırlı Alakuş Ailesi’ne ait iki tatlıcı, bir tantuni ve bir çiğ köfte dükkanı yakılıp yağmalandı. Saldırganlar daha sonra Alakuş Ailesi’nin oturduğu apartmanı da taşladı.

Radikal'de yer alan yeni görüntülerde yüzlerce saldırganın, Diyarbakır Tatlı ve Lahmacun Salonu’nun adını önceden duyurarak, iş yerini hedef aldıkları; daha sonra, yine birbirlerini haberdar ederek, diğer iş yerlerine yöneldikleri görülüyor. Polislerin dükkan önünde durduğu halde yangını önlemediği, kimi saldırganların yangın söndürme için gelen itfaiye araçlarını engellediği anlaşılıyor.

Görüntülere göre ön kapıda biriken saldırganlar, üniformalı polislerin yanında içeriye yanıcı madde atıyor. Dükkandaki dolapta yangın çıkıyor. Dükkan sahipleri yangını söndürmeye çabalıyor. Fakat saldırganlar taşlarla dükkan sahiplerini kaçırıyor. Bazı polisler yangını söndürmeye çalışsa da başaramıyor. Aynı anda dükkanın arka kapısından giren saldırganlar, lahmacun salonu bölümünü yağmalayıp ateşe veriyor. Bu sırada dükkanda bulunan 10 kişi, alt kattaki bodruma sığınıyor. Mahsur kalanlar yoğun dumandan son anda kurtuluyor.

Arif Alakuş, “Bütün iş yerleri planlı şekilde ve bir liste dahilinde saldırıya uğradı. O gün polisin müdahale etmemesinden cesaret alıp bunları yaptılar” dedi.

Saldırıların terör eylemi olduğunu ifade eden Alakuş, “Doğuda taşlamalara ve kimlik sormalara ‘terör’ deniliyor da batıda neden denilmiyor?” diye soruyor.

Kırşehir’de, geçen 8 Eylül’de “terör protestosu” nedeniyle yapılan gösterilerde, aralarında HDP il binası ve Gül Kitabevi’nin de bulunduğu, Kürtlere ve HDP’lilere ait 32 ev ve işyerinin saldırıya uğramıştı. Saldırılardan dolayı 13 kişi tutuklanmıştı.

Gül Kitabevi’ne saldırılan beşi tutuklu 17 kişi hakkında dava açılmıştı. Kırşehir’deki saldırıların odak noktalarından biri de Diyarbakırlı Alakuş Ailesi’ne ait dört iş yeri ve bir aile apartmanı oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35