'Kız Kulesi ve Mostar Köprüsü Kardeşliği' resim sergisi açıldı

Ressam Recep Kaplan'ın "Kız Kulesi ve Mostar Köprüsü Kardeşliği" isimli resim sergisi sanatseverlerle buluştu

'Kız Kulesi ve Mostar Köprüsü Kardeşliği' resim sergisi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Üsküdar Belediyesi'nce düzenlenen, ressam Recep Kaplan'ın "Kız Kulesi ve Mostar Köprüsü Kardeşliği" isimli resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Kaplan, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşen serginin açılışında, yaptığı açıklamada, uzun zamandır resim yaptığını belirterek, ilk kez kişisel bir sergi açmanın keyfini yaşadığını söyledi.

Mostar Köprüsü ve Üsküdar'ı 24 tabloda resmettiğini ve bu tablolarıyla sergiyi açtığını aktaran Kaplan, "Konusu ve seçtiğim alanlar itibariyle beni çok mutlu eden ve içini çok dolduran bir sergi oldu." dedi.

Ailesinin, öğrencilerinin ve sanatseverlerin katıldığı bir kalabalıkla sergi açılışını gerçekleştirdiklerini anlatan Kaplan, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin Bosna'ya karşı hem devlet hem de millet olarak çok yakın bir bağı, diyaloğu ve dostluğu var. Millet olarak İslam'ı tercih etmelerinden dolayı kardeş bildiğimiz bir yer olduğu için Mostar, bana gizemli ve tercih edilebilir bir konu olarak geldi. Ben de Mostar'la Üsküdar-Kız Kulesi'ni birleştirdim. Umarım sergimiz, sanatseverler tarafından da beğenilir. "

"MOSTAR, AVRUPA'DA,  OSMANLI DEVLETİ'NİN İZLERİNİ TAŞIYAN BİR ŞEHİR"

Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Şanlıer ise, Kız Kulesi ve Mostar Köprüsü'nün kardeşliğine ev sahipliği yapmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Hayatını özgürlüğe ve adalete adayan, değerli şahsiyet, bilge kral Aliya İzzetbegoviç'in bugün 14. ölüm yıl dönümü vesilesiyle değerli hocamız Recep Kaplan'ın mihmandarlığı ve öncülüğünde 'Kız Kulesi ve Mostar Köprüsü Kardeşliği' sergisinin açılışını gerçekleştirdik." diye konuştu.

Şanlıer, şunları kaydetti:

"Üsküdar güzel, tarihi ve kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Mostar ise Avrupa'nın içerisinde, Osmanlı Devleti'nin tarihiyle, kültürüyle ve birikimiyle izlerini taşıyan bir şehir. Bu iki şehri, değerli sanatçımız resim sergisinde buluşturdu, böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için kendisine teşekkür ediyorum. Tarihimizi ve kültürümüzü, yaşananları ve yaşatılanları unutmamak ve unutturmamak adına böyle güzel bir çalışmanın gerçekleşmesinin önemli olduğunu düşünüyorum."

Sergi, 24 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2017, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35