banner39

Kızılay öncü ekibi Tokyo'ya hareket etti

Türk Kızılayı ve AKUT üyelerinden oluşan üç kişilik afet müdahale uzmanından oluşan öncü keşif ekibi 8.9 büyüklüğünde depremin yaşandığı Japonya'ya gitti.

Güncel 11.03.2011, 17:49 11.03.2011, 17:59
Kızılay öncü ekibi Tokyo'ya hareket etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

THY'nin tarifeli uçağıyla bölgeye hareket eden Türk Kızılayı'ndan Sinan Derindere, Gökhan Dilmaç ile AKUT'un seminer grup sorumlusu Harun Murat Öngörün'den oluşuyor.

Açıklama yapan Harun Murat Öngörün, Tokyo ve tsunaminin gerçekleştiği en yakın bölgeye ulaştıktan sonra keşif yapacaklarını, ihtiyaçları belirleyeceklerini söyledi.

Türk Kızılay'ından Sinan Derindere de yarın öğle saatlerinde Tokyo'da olmayı planladıklarını büyük elçilik Japon Kızılhaçı ile irtibata geçtikten sonra beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına destek vereceklerini anlattı. Derindere, rapor hazırlayacaklarını belki de Pakistan'dakine benzer bir çalışmanın burada da yapılabileceğine işaret etti.

Bu arada Türkiye tatilinden sonra ülkelerine dönmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen bir grup Japon'un keyifli oldukları gözlendi. Japonların birbirlerine espri yapıp, güldükleri gözlendi.

Gruptan ayrı olan Tomoko ve Hirako kardeşler ile Kanae Kago, depremi bu sabah duyduklarını ailelerine ulaşamadıklarını ancak e posta gönderebildiklerini dile getirdi.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?