banner39

Kızılay sınırı geçmeden Suriye'ye yardım götürüyor

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye sınırına geçmeden Suriye halkına yardım ulaştırdıklarını söyledi

Güncel 11.03.2012, 14:42 11.03.2012, 14:42
Kızılay sınırı geçmeden Suriye'ye yardım götürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Suriye'de yaşanan gelişmelerin ardından ülkelerini terk ederek Türkiye'ye sığınan 10 bin kişinin günlük ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtti. Akar, bunun yanında, Suriye halkının ihtiyacı olan ciddi anlamdaki insani yardımları sınırı geçmeden Türk Kızılayı olarak yaptıklarını duyurdu.

Kayseri'de iki günlük program sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Akar, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Akar, gazetecilerin, Kızılay'ın Suriye'deki gelişmelerin ardından, bu ülke halkına insani yardım için sınır ötesi bir çalışmaları olup olmadığı yönündeki soruyu cevaplandırdı.

Bir yıldan beri, Suriye sınırında konuşlanmış çadır kentlerin olduğunu aktaran Akar, burada yaptıkları faaliyetlerle ilgili şu bilgileri verdi: "Hatay'da yaklaşık 10 bin kişinin iaşesini ve ibadesini sağlıyoruz. Orada çeşitli ihtiyaçları gideriliyor. Psiko-sosyal destek ihtiyaçları dahil. Eğitim ihtiyaçları dahil. Gıda, yiyecek, içecek ihtiyaçlarını Türk Kızılayı olarak karşılıyoruz. 6 çadır kent var. Bunların boşaltılarak Kilis'te kurulan konteyner kente taşınması söz konusuydu. Ancak iyice ısınan Suriye'den daha çok talep olabileceği, akın olabileceği düşünülerek çadır kentlerin muhafazasını sağlıyoruz."

Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, bir savaş olması durumunda Türk Kızılayı'na ihtiyaç olursa bütün organizasyonlarıyla Kızılay'ın görevini yerine getirebilecek konumda olduğunu aktardı. Akar, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Şu an için Türk Kızılayı, müsaade edilirse Humus'a kadar gidilerek yardım ve lojistik faaliyetlerini, insani yardımlarını götürebilme imkanına sahiptir. Bize sağlanan dokunulmazlık ile bunu yapabilecek durumda ve imkandayız. Hepinizin de bildiği gibi, Türk Kızılayı, devletin yanında, yardımcı rol oynayan bir kuruluştur. Devleti ile birlikte hareket eder. Bize biçilen her misyonu yerine getirmeye hazırız. Gerek uluslararası Kızılay, Kızılhaç Federasyonu, gerek uluslararası savaş alanlarında hizmet verilen Kızılay Komitesi ve gerekirse mahalli Suriye Kızılay Derneği ile beraber hareket ederek, her türlü lojistiği sağlayabiliriz. Bir kısım lojistiğimiz sınırda hazır haldedir. Gerektiği zaman, en seri temin vasıtasıyla Suriye halkının hizmetine sunabiliriz."

BM'nin, insani yardım işlerinden sorumlu genel sekreter yardımcısı ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Akar, "Biliyorsunuz biz oradan sadece çadır kentte değil sınır üzerinde operasyonlarımız oldu. Karşıya geçmeden, Suriye tarafına geçmeden kendi sınırımızdan Suriye tarafına insani yardımları ulaştırdık. Oradan Suriye halkı insani yardımları aldılar. Suriye içine girebiliriz. Ama bu hükümetimizin, devletimin politikası doğrultusunda olabilir. Türk Kızılayı, her zaman için Suriye halkı için insani bir operasyonda, insani yardımda bulunmaya her zaman hazırdır." diye konuştu.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?