banner39

KKTC garantörlüğün devamını istiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Türkiye'nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz" dedi

Güncel 30.12.2015, 17:38 30.12.2015, 18:26
KKTC garantörlüğün devamını istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk televizyonlarının ortak canlı yayınına konuk olarak, müzakereler ve iç meselelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akıncı, Kıbrıslı Türklerin, Türkiye'nin garantörlüğüne çok önem verdiğini ve araştırmaların Türkiye'nin garantörlüğü olmazsa yapılacak bir referandumdan "hayır" oyu çıkmasının yüksek ihtimal olduğunu gösterdiğini belirterek, "Türkiye'nin garantörlüğünün devamının gerekli olduğunu görüyoruz. Pozisyonumuz bu noktadadır. Halka istediğini vermek zorundayım" ifadelerini kullandı.

ADA'DA NÜFUSU SORUNU

Akıncı, adada nüfusların eşitlenmesinin mümkün olmadığına dikkati çekerek, "(Dörtte bir oranı) diye bir şey yok. Bizim için önemli olan bu ülkede bir çözüme gitmek ve bunu gerçekçi temeller üzerine kurmaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerin dışarıdan birileri tarafından idare edilmediğini de belirterek, "Türkiye'den gayretlerimize olumlu destek gördük. Böyle devam edersek bahara çözüm olabilir" ifadesini kullandı.

Tazminatlarla ilgili uluslararası desteğe ihtiyaçları olacağını dile getiren Akıncı, hem Avrupalı hem de ABD'li yetkililerle konuyu görüştüklerini ve her türlü katkının yapılacağına dair söz verildiğini kaydetti.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?