banner39

KKTC'de ezan yasağı

Kıbrıs'ın Lefke kasabasında, Feza Güzeloğlu isimli avukat, hoparlörden okunan sabah ezanının yasaklanması için mahkemeye başvurdu. Mahkeme talebi haklı buldu

Güncel 05.11.2015, 14:42 06.11.2015, 11:43
KKTC'de ezan yasağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC'de Lefke ilçesinde üç camide sabah ezan sesleri sustu. Ezan sesinden rahatsız olan Avukat Feza Güzeloğlu, hoparlörden okunan sabah ezanının Lefke Kaza Mahkemesi'ne dava etti. Mahkeme, dava sonuçlanana kadar, hoparlörle sabah ezanın okunmasını durdurmak için talep ettiği ara emrini vererek ezan okunmasını yasakladı.

Mahkemenin 2 Kasım tarihli ara emrinin ardından Lefke'de Şeyh Nazım (Orta Camii), Pir Paşa Camii ve Aşağı Camii'de üç gündür okunan sabah ezanı ile dualar hoparlörden verilmiyor. Esasa ilişkin davanın ne zaman sonuçlanacağı ise belirsiz.

Lefkeli Avukat Feza Güzeloğlu, Lefke'de bulunan camilerdeki ses yükseltici cihazlarla ezan okunmasının rahatsızlık verdiği gerekçesi ile ses yükseltici cihazların kaldırılması için Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi ve Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay hakkında dava açtı.

2 Kasım 2015 tarihinde Lefke Mahkemesinde görüşülen ara emri talebinde davanın sonuçlanmasına kadar Lefke Mahkemesi Lefke'de Şeyh Nazım ( Orta Camii ), Pir Paşa ve Aşağı Camilerinde okunan Sabah ezanlarının okunmaması için sabah ezanlarının okunmaması için ara emri verdi.

Avukat Feza Güzeloğlu "Lefke'de bulunan Şeyh Nazım ( Orta Camii ), Pir Paşa ve Aşağı Camilerinde ses yükseltici cihazlarla okunan Arapça duaların ve ezanların okunmaması için hoparlörden yayınlanmaması, sabah ezanı okunurken ses yükseltici cihaz kullanılmaması, sabah ezanı sırasında cami dışına ses yayını yapacak herhangi bir hoparlör ve ses yükseltici cihaz kullanılmaması için Güzelyurt Kaza Mahkemesinde dava açtım. Mahkeme bu davanın sonuçlanmasına kadar bu üç camide sabah ezanını ve sabah ezanında okunan Arapça duaların hoparlörden veya ses yükseltici cihazlardan okumaması ve yayınlanmaması için karar aldı" dedi.

Bu arada Lefke'de oturum yapan Güzelyurt Kaza Mahkemesi davanın esasına ilişkin gün verme işlemini bugün yapması bekleniyor.

Yorumlar (2)
hasan kahraman 7 yıl önce
kıbrıs'da yaşayan türkleri müslüman zannetmeyin. din ile iman ile alakaları yok. camiler bomboş. kıbrıs yeniden fethedilmelidir. tayyip erdoğan yanlış yapıyor: kıbrıs'a maddi desteğimizi çekmeliyiz. boş yere para akıtıyoruz.
zaferhan turhan 7 yıl önce
Ayrıca, Kıbrıs'ta yaşayanların beslenmesi değildir amaç, orası Akdeniz'de seyreden anakaradan 70 km açıktaki savaş gemimizdir.Yoksa oradakiler için 50 krş.harcamaya değmez.1974 sonrası Karadeniz'den göç edenler hariç...
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?