banner39

KKTC'de yas ilanı ve başsağlığı mesajları

KKTC hükümeti, Soma'daki maden kazası nedeniyle iki gün yas ilan etti. 19 Mayıs kutlamaları iptal edildi. Türkiye'ye başsağlığı mesajları iletildi

Güncel 14.05.2014, 15:34 14.05.2014, 15:34
KKTC'de yas ilanı ve başsağlığı mesajları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KKTC Bakanlar Kurulu, Türkiye'nin Manisa ilçesine bağlı Soma'daki maden kazası nedeniyle KKTC'de 15 ve 16 Mayıs'ı ulusal yas ilan etti. Bu çerçevede 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılacak şenlikler de iptal edildi.

Bakanlar kurulu Toplantı sonrası alınan kararları Sözcüsü KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami açıkladı. Nami, Soma'da meydana gelen maden kazası nedeniyle KKTC'de de ulusal yas ilan etme kararı aldıklarını söyledi. Özdil Nami, 15 ve 16 Mayıs'ın yas ilan edildiğin; 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı resmi törenleri dışındaki şenliklerin de iptal edildiğini duyurdu. Nami, Bakanlar Kurulu toplantısında bugün açıklayacakları tek kararın bu olduğunu da sözlerine ekledi.

KKTC BAŞBAKANI: "SOMA'DAKİ KAZA KIBRIS TÜRK HALKINI ÜZÜNTÜYE BOĞDU"

KKTC Bakanlar Kurulu, Toplantısı öncesi KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'da basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Manisa iline bağlı Soma ilçesinde meydana gelen ve 200'ü aşkın kişinin ölmesine neden olan maden kazasının Kıbrıs Türk halkını da üzüntüye boğduğunu belirterek, Türkiye Hükümeti'ne başsağlığı, ölenlere tanrıdan rahmet ve ailelerine de sabırlar diledi.

KKTC CUMHURBAŞKANI EROĞLU, TC CUMHURBAŞKANI GÜL İLE TC BAŞBAKANI ERDOĞAN'A DA BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI GÖNDERDİ

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'nin Soma ilçesinde bir ocakta meydana gelen kaza için başsağlığı mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da başsağlığı mesajları gönderdi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, başsağlığı mesajında şunları kaydetti: “Soma'da meydana gelen elim kaza Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de büyük üzüntü yaratmıştır. Türkiye'deki kardeşlerimizin acısı, bizim de acımızdır. Dileğimiz gereken neyse yapılması ve bu tür acıların bir daha yaşanmamasıdır. Kaza sonucu yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah'tan rahmet, tüm Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz."

GÜL'E BAŞSAĞLIĞI

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdiği başsağlığı mesajında ise şunları kaydetti; “Anavatanımız Türkiye'nin Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında çok sayıda kardeşimizin yaşamını yitirmesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de büyük bir üzüntüye boğmuştur. Kıbrıs Türk Halkı ve şahsım adına bu üzücü olayda yaşamını yitiren kardeşlerimize Allah'tan rahmet, tüm Türkiye'ye, ailelerine başsağlığı, yaralananlara ise acil şifalar dilerim."

ERDOĞAN'A BAŞSAĞLIĞI

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği başsağlığı mesajı ise şöyle: “Anavatanımız Türkiye'nin Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kaza sonucu çok sayıda madenci kardeşimizin yaşamını yitirmesini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olarak büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Olay ülkemizi de yasa boğmuştur. Kazada ölen kardeşlerimize Allah'tan rahmet, milletimize, yaslı ailelerine başsağlığı, yararlılara ise acil şifalar dileriz."

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?