banner15

K.Maraş'taki mezhepçi kışkırtmaya suç duyurusu

Kahramanmaraş'ta kurulmak istenen sığınma kampına karşı çıkarak polise saldıran gruplar hakkında suç duyurusu verildi

K.Maraş'taki mezhepçi kışkırtmaya suç duyurusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kahramanmaraş'ta Suriye Mülteci Kampının kurulmasına karşı yapılan eylemlerde çeşitli sol grupların kullandıkları mezhepçi ve nefret ifade eden açıklamalar sebebiyle bu örgütler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İnsan hakları ve insani yardım örgütü İMKANDER tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda bu açıklamaları yapan kuruluşların TCK 122'de belirtilen " Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret" suçunu işledikleri, aynı şekilde TCK 216'da tarif edilen "Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekte" oldukları ifade edilerek cezalandırılmaları talep edildi.

İMKANDER suç duyurusu metnini kamuoyuyla da paylaşarak Türkiye'deki tüm insan hakları aktivistlerini, STKları ve tüm duyarlı vatandaşları Suriyeli mültecilere karşı Alevi vatandaşları kışkırtan söz konusu örgütlere karşı suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.

SOL ÖRGÜTLER NE DEMİŞTİ?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından eyleme davet etmek için yapılan açıklamada "AKP Hükümeti, Suriye’de Alevileri katleden cihatçıların ailelerinden oluşan 27 bin kişiyi, Kahramanmaraş’ta Alevi köylerinin ortasına inşa edeceği bir kasabaya yerleştirmek istiyorlar. Bu girişimi yeni bir Maraş Katliamının ön hazırlığı olarak algılıyoruz. Buna izin vermeyeceğiz" ifadeleri kullanılmıştı. Aynı şekilde Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Demokratik Alevi Derneği (DAD) ve Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKADER) tarafından yapılan ortak açıklamada da "27 bin Suriyeli yerleştirilecek. Bu ailelerin erkekleri Suriye'de Alevi köylerini yakıp yıkan, onları katleden, ağızlarından ve ellerinden kan damlayan ve böylece cennete gideceklerini sanan katillerdir" denilmişti.

Kahramanmaraş'ta CHP, HDP ve sol grupların çağrısıyla geçtiğimiz hafta başlayan ve pazar günü güvenlik güçlerine karşı taşlı-sopalı saldırıya dönüşen eylemlerde basın mensupları da yaralanmıştı.

Kahramanmaraş'a yeni bir çadır kent kurulması çalışmalarına karşı çıkan ve şantiyeye yürümek isteyen gruba jandarma ekiplerince müdahale edildi, başına taş isabet eden üsteğmenin yaralandığı olaylarla ilgili 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Merkez Dülkadiroğlu ilçesine bağlı Sivricehöyük Mahallesi'nde Suriyelilerin barınacağı yeni çadır kent kurulmasına karşı çıkan, HDP'liler ile Maraş Yaşam Platformu üyelerinden oluşan grup, basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından gruptan bazı kişiler, çadır kentin kurulacağı alandaki şantiyeye yürümek istemişti. Jandarmanın yürüyüşe izin vermemesi üzerine gruptan bazı kişiler, jandarmaya taş ve sopalarla saldırmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 15:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48