Koalisyon görüşmelerinde kritik hafta

AK Parti ve CHP heyetleri bu hafta gün aşırı görüşmeler yapacak ve çeşitli konuları masaya yatıracak. Ekonomi konusu ise en son görüşülecek...

Koalisyon görüşmelerinde kritik hafta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti ile CHP arasında koalisyon görüşmelerinde kritik haftaya girildi. Geçen hafta cuma günü heyetler arasında yapılan 5 saatlik görüşmede müzakerelerin devam etmesi kararı alınırken bu hafta gün aşırı yürütülecek görüşmelerde 10 konu başlığı masada olacak.

Sabah’ta yer alan habere göre AK Parti ve CHP heyetlerinin bugün ya da yarın yeniden bir araya gelmesi bekleniyor. Heyetlerin bu hafta gün aşırı yapmayı planladığı görüşmelerde konu başlıkları ise demokratikleşme, yeni anayasa, sosyal destek, dış politika, sosyal destek ağları, sosyal programlar, Avrupa Birliği, güvenlik, Ortadoğu olacak. Ekonomiye ilişkin konuların en son ele alınması bekleniyor.

Koordinatör sıfatıyla koalisyon görüşmelerinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik geçen hafta yapılan toplantının ardından "4-5 toplantıya daha ihtiyacımız var. Sonrasında genel başkanlara sunum yapılacak. Genel başkanlarımız partinin yetkilileriyle birlikte buradan bir ortaklık sonucuna varabilirlerse müzakerelere geçilir. Olumsuz durumda başka bir duruma geçilecek. Koalisyon görüşmelerinden son noktaya kadar herhangi bir meselede anlaşılmamış sayılır" demişti.

AK Parti ve CHP heyetlerine görüşülecek konu başlıklarına göre iki partiden uzman isimler de dahil edilecek. Bu şekilde yürütülecek görüşmelerden olumsuz sonuçlar çıkması halinde ise hükümet kurmakla görevlendirilen Davutoğlu'nun ilk tur görüşmede olumsuz cevap aldığı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bir kez daha kapısını çalması bekleniyor. MHP'nin yine aynı tavrı izlemesi halinde ise erken seçim gündeme gelecek.

Heyetler arası görüşmenin ardından kurmaylarıyla değerlendirme yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Suruç ve terör olayları ile Suriye konusunda yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin güçlü bir hükümete ihtiyacını bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirerek CHP'nin koalisyon görüşmelerinde masadan kalkan taraf olmayacağının altını çizdi. Kılıçdaroğlu kurmaylarına "Müzakereleri yapıcı bir anlayışla sonuna kadar sürdürün" talimatı verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 07:43
banner53
YORUM EKLE

banner39