banner39

Kobani'den gelenler geri dönmeye başladı

Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli Kürt, Kobani'ye döndü

Güncel 25.02.2015, 12:00 25.02.2015, 12:10
Kobani'den gelenler geri dönmeye başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak yaklaşık 5 ay önce Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler, IŞİD'in bölgeden çekilmesinin ardından gruplar halinde ülkelerine dönmeye devam ediyor.

Aralarında kadın ve çocukların  bulunduğu yaklaşık bin kişi, yanlarında getirdikleri bazı eşyalarla Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı önüne geldi.

Güvenlik noktasından geçirilen Suriyeli Kürtlerin kimlik kontrolleri yapıldı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca oluşturulan kayıt merkezinde işlemleri tamamlananlar, Kobani'ye geçti.

Geri dönenlerden Ali Hamza, ülkelerine döndükleri için mutlu olduklarını söylerken, "Türkiye'de her şey güzeldi ancak aklımız sürekli Kobani'deydi. Ülkemize döndüğümüz için sevinçliyiz" diye konuştu.

Emine Abdullah da kendilerine sahip çıkılmasına teşekkür ederek, bir daha böyle olumsuzlukların yaşanmamasını temenni etti.

YÜZDE 30 GERİ ALINDI İDDİASI

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak'ta IŞİD'in elinde bulunan toprakların yüzde 30'nun geri alındığını savundu. Kerry, kendileri tarafından yapılan yardımlarla daha fazla toprağın geri alınması için çaba harcadıklarını söyledi.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?